WTOREK DWUDZIESTEGO ÓSMEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO


Łk 11,37-41

Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem.
Na to rzekł Pan do niego: „Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste”.


     „Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości.”
Współcześni Jezusowi faryzeusze zostają przez Niego potępieni za swe przesadne zatroskanie o czysto zewnętrzną stronę rzeczy i spraw, o czystość rytualną naczyń używanych przez nich, przy jednoczesnym zaniedbaniu spraw „wnętrza”, serca, sumienia. Te słowa Jezusa nie tracą na swoim znaczeniu również i dziś, w czasach nam współczesnych. I słowa te powinny być dla nas źródłem refleksji: czy czasami nie jest tak, że staramy się aż do przesady o to, co „zewnętrzne”, a wiec o nasz wygląd, o zewnętrzną etykietę, o piękno noszonej odzieży, o czystość naszych mieszkań... – podczas gdy w naszym wnętrzu jest naprawdę wiele do zrobienia, do oczyszczenia, do uporządkowania. Może są to nasze grzechy, niewierności Bogu i Jego prawu, nasze złe myśli czy też postanowienia, które nie staramy się realizować – to wszystko może w efekcie sprawiać, że „wewnątrz” wymagamy wiele pracy nad sobą. Korzystajmy więc z Bożej pomocy (której On chętnie chce nam udzielać), szczególnie przez sakrament pokuty: częste, systematyczne korzystanie z tego Bożego daru, troska o to, by każda spowiedź, każde spotkanie z Panem przebaczającym nasze grzechy, dobrze przeżyć – a będzie to na pewno nam pomocą w naszej trosce, by nie zaniedbywać stanu naszego wnętrza.

12 października 2020

11 października 2020

10 października 2020

9 października 2020

8 października 2020

7 października 2020

5 października 2020

4 października 2020

3 października 2020

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png