Wąsewo - Parafia pw. Narodzenia NMP

Kontakt 07-311 WĄSEWO, ul. Armii Krajowej 4
gm. Wąsewo, pow. ostrowski, woj. mazowieckie
e-mail: wasewo@diecezja.lomza.pl

Proboszcz: Ks. Leszek RUKAT
Wikariusz: Ks. Leszek JASTRZĄB
Emeryt: Ks. Adam ROCHOWICZ
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 7.30, 9.00, 11.30, 16.00
w dni powszednie: 7.30, 17.00
Odpusty: Narodzenia NMP, Zesłania Ducha Świętego
Obszar administracyjny Wąsewo, Bagatele (4), Bartosy (3), Brudki Nowe (4,5), Brudki Stare (4,5), Brzeźno Kolonia (4,5), Brzezienko (5), Choiny (9), Czernie (6), Dalekie (4,5), Grądy (8), Jemieliste (6), Króle (2,5), Majdan Suski (5), Mokrylas (1), Przedświt (6), Rososz (4), Rząśnik Majdan (7), Rząśnik Szlachecki (5,5), Rząśnik Włościański (5), Ulasek (4), Wysocze (2,5), Zastawie (2)

Dekanat Ostrowski Chrystusa Dobrego Pasterza

Parafia pw. Narodzenia NMP została erygowana w 1450 r. w czasie pasterskiej posługi Biskupa płockiego Pawła Giżyckiego.

W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych. Obecny kościół murowany w stylu neogotyckim pw. Narodzenia NMP został zbudowany w latach 1912-1922 staraniem ks. prob. Bolesława Włostowskiego i przez niego pobłogosławiony 23.02.1919 r. Podczas wojny w 1944 r. kościół był zniszczony w połowie, został odbudowany staraniem proboszczów: ks. Zygmunta Skarżyńskiego i ks. Kazimierza Szepietowskiego. W latach 1979-1985 staraniem ks. prob. Stanisława Kossakowskiego odbudowano wieże kościoła. Poświęcenie kościoła miało miejsce 8.09.1999 r. przez Biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka.

W ołtarzu głównym znajduje się czczony przez wiernych cudowny obraz Matki Boskiej Wąsewskiej, który został koronowany 8.09.2000 r. przez Prymasa Polski kard. J. Glempa, koronami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Ełku, podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r.