Tykocin - Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej

Kontakt 16-080 TYKOCIN, ul. 11 Listopada 2
m. i gm. Tykocin, pow. białostocki, woj. podlaskie
e-mail: tykocin@diecezja.lomza.pl

Proboszcz: Ks. Jarosław STEFANIAK
Wikariusz: Ks. Piotr ĆWIKŁA
Rektor Kościoła Rektoralnego: Ks. Jarosław STEFANIAK
Kapelan DPS: Ks. Marcin ROSZKOWSKI
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 8.00, 10.00, 12.00, 17.00
w dni powszednie: 6.30, 17.00
Odpusty: Trójcy Przenajświętszej, św. Wincentego a’Paulo, Wniebowzięcia NMP
Obszar administracyjny Tykocin, Tykocin Kolonia, Bagienki (5), Broniszewo (6), Dobki (5), Hermany (7), Jeżewo Nowe (9), Jeżewo Stare (8), Kiermusy (4), Lipniki (4), Łopuchowo (8), Nieciece (6), Pajewo Kolonia (9), Popowlany (3), Saniki (4), Sawino (5), Siekierki (8), Sierki (3), Stelmachowo (7)

Dekanat Kobyliński

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej została erygowana w 1434 r. z terytorium parafii Wizna staraniem Jana Gasztołda, któremu w 1433 r. Wielki Książę Litwy Zygmunt Kiejstutowicz nadał dobra tykocińskie na własność. Nowa parafia miała obejmować cały obszar majętności Gasztołdowskiej. Od 1752 do 1864 r. parafię prowadzili Księża Misjonarze.

Obecny kościół murowany w stylu barokowym pw. Trójcy Przenajświętszej został wybudowany w latach 1740-1750 z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Kościół konsekrowany 12.07.1750 r. przez Biskupa Łuckiego Franciszka A. Kobielskiego. W roku 1910 została wykonana polichromia sufitu nawy głównej i naw bocznych przez Władysława Drapiewskiego.

Na terenie parafii znajduje się pobernardyński zespół klasztorny z roku 1771 w stylu późnego baroku, fundacji Jana Klemensa Branickiego. Wschodnie skrzydło klasztoru zamieniono na kościół pw. Nawiedzenia NMP. W latach 1973-1997 w tym budynku mieścił się Diecezjalny Dom Księży Emerytów, aktualnie jest tam Dom Pomocy Społecznej pw. św. Franciszka z Asyżu prowadzony przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej.