Szczuczyn - Parafia pw. Imienia NMP

Kontakt 19-230 SZCZUCZYN BIAŁOSTOCKI, ul. Szpitalna 1
m. i gm. Szczuczyn, pow. grajewski, woj. podlaskie
e-mail: szczuczyn@diecezja.lomza.pl

Proboszcz: Ks. Jacek MAJKOWSKI
Wikariusz: Ks. Grzegorz KOSIOREK
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 8.00, 10.00, 12.00, 17.00
w dni powszednie: 7.00, 7.30, 17.00
Odpusty: Imienia NMP, MB Anielskiej, Niepokalanego Poczęcia NMP
Obszar administracyjny Szczuczyn, Adamowo (4), Bęćkowo (5), Bzury (5), Danowo (3), Dołęgi (4), Gutki (5), Guty (5), Jambrzyki (2), Lipnik (4), Rakowo (3), Skaje (1,5), Wólka (3), Zacieczki (6)

Dekanat Szczuczyński

Parafia pw. Imienia NMP została erygowana w 1889 r.

Kościół murowany pw. Imienia NMP oraz klasztor i kolegium wybudował w latach 1701-1707 Stanisław Antoni Szczuka z fundacji Jana Sobieskiego na pamiątkę zwycięstwa pod Wiedniem. Od 1805 r., gdy klasztor został opuszczony przez Zakon Pijarów, kościół w Szczuczynie spełniał funkcję kościoła filialnego w parafii Wąsosz. Po erygowaniu parafii w Szczuczynie stał się kościołem parafialnym. Kościół konsekrowany w 1738 r. przez Biskupa pomocniczego płockiego Marcina Załuskę.

Aktualnie w budynku dawnego kolegium mieści się Zakład Opiekuńczo--Leczniczy, w budynku byłego klasztoru znajdują się: mieszkania dla księży i Centrum muzealno-warsztatowe; do 1991 r. część pomieszczeń w budynku zajmowała szkoła.