Różan - Parafia pw. św. Anny

Kontakt 06-230 RÓŻAN, ul. Panny Marii 7
m. i gm. Różan, pow. makowski, woj. mazowieckie
e-mail: rozan@diecezja.lomza.pl

Proboszcz: Ks. Stanisław SIEMION
Wikariusz: Ks. Paweł SZABŁOWSKI
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 7.30, 9.30, 12.00, 16.00, 10.45 w Ponikiew Zawady
w dni powszednie: 7.00, 18.00
Odpusty: św. Anny, MB Różańcowej
Obszar administracyjny Różan, Adamowo (10), Białobrzeg (4), Brzuze Duże (10), Brzuze Małe (10), Chrzczonki (2), Dzbądz (5), Kaszewiec (3), Miłony (3), Mroczki Rębiszewo (4), Paulinowo (2), Podborze (2), Ponikiew (9), Ponikiewka (10), Pruszki (4), Prycanowo (3), Szygi (5), Szygi n. Narwią (2), Załęże Eliasze (6), Załęże Gartki (5), Zawady (9), Załęże Sędzięta (6), Załęże Wielkie (5), Załuzie (5)

Dekanat Różański

Data erygowania parafii pw. św. Anny w Różanie nie jest znana. Ze źródeł z XVI w. wynika, że już w XI w. istniał tam kościół. Bullą Totus Tuus Poloniae Populus Papieża Jana Pawła II z 25.03.1992 r. parafia Różan została włączona do Diecezji łomżyńskiej z Diecezji płockiej.

W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych. Obecny kościół murowany pw. św. Anny ufundowany prawdopodobnie przez Annę Jagiellonkę, od 1609 r. był kilkakrotnie przebudowywany. W latach 1780 i 1837 przeprowadzono gruntowne remonty kościoła. W latach 1907-1913 staraniem proboszczów ks. Remigiusza Jankowskiego i ks. Klemensa Sawickiego została dokonana ostateczna przebudowa, w wyniku której powstała obecna neogotycka świątynia. W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej kościół uległ zniszczeniu w znacznym stopniu. Odbudowany został w latach 1940-1977. Kościół poświęcony dnia 10 października 2010 r. przez Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka.

Na terenie parafii w miejscowości Ponikiew Zawady znajduje się kościół filialny pw. Trójcy Przenajświętszej. Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła w tej miejscowości pochodzi z 1514 r. Kilkakrotnie remontowany przetrwał do połowy XVIII w. W 1756 r. z fundacji P. Zawadzkiego wybudowano nową świątynię, którą wojska radzieckie rozebrały w 1944 r. Po wojnie, na starych fundamentach, staraniem ks. prob. Stanisława Puchaczewskiego została zbudowana obecna świątynia. Brak potwierdzenia w dokumentach o fakcie konsekracji tej świątyni.