Poświętne - Parafia pw. Przemienienia Pańskiego

Kontakt 18-112 POŚWIĘTNE 16 k. Łap
gm. Poświętne, pow. białostocki, woj. podlaskie
e-mail: poswietne@diecezja.lomza.pl

Proboszcz: Ks. Andrzej BORKOWSKI
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 9.00, 12.00; 10.30 w Daniłowie Dużym, 10.30 w Brzozowie Starym
w dni powszednie: 7.00, 16.00
Odpusty: Przemienienia Pańskiego
Obszar administracyjny Poświętne, Brzozowo Antonie (6), Brzozowo Chabdy (3), Brzozowo Chrzczony (3), Brzozowo Chrzczonki (3), Brzozowo Korabie (6,5), Brzozowo Muzyły (3,5), Brzozowo Panki (7), Brzozowo Solniki (4), Brzozowo Stare (5), Chomizna (2), Daniłowo Duże (5), Daniłowo Małe (5), Dzierżki (2), Dzierżki Ząbki (3), Gąsówka Oleksin (4), Gąsówka Stara (3,5), Gołębie (0,5), Grochy (2), Kamińskie Jaśki (4), Kamińskie Ocioski (5), Kamińskie Pliszki (3), Kamińskie Wiktory (3,5), Zdrody Stare (4)

Dekanat Łapski

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego została erygowana 16.03.1808 r. Od 1486 r. przy zbudowanym kościele w Poświętnem zamieszkał ksiądz bez uprawnień proboszcza, ponieważ Poświętne było filią parafii w Surażu. Po pokoju tylżyckim Suraż należał do Cesarstwa Rosyjskiego, a Poświętne znalazło się w granicach Królestwa Polskiego; wtedy utworzono w Poświętnem samodzielną parafię.

W historii parafii istniało kilka kościołów drewnianych. Budowę obecnego kościoła murowanego w stylu neogotyckim pw. Przemienienia Pańskiego zakończono w 1906 r. Kościół zbudowany staraniem ks. prob. Józefa Butanowicza był konsekrowany 3.05.1938 r. przez Biskupa łomżyńskiego Stanisława Kostkę Łukomskiego.

Na terenie parafii znajdują się dwa kościoły filialne wybudowane staraniem ks. prob. Bolesława Garbowskiego: w Daniłowie Dużym wybudowany w 1983 r. i w Brzozowie Starym wybudowany w 1987 r. Kościoły zostały pobłogosławione 24.09.1994 r. przez Biskupa łomżyńskiego Juliusza Paetza.