Porządzie - Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Kontakt Porządzie 92, 07-205 RZĄŚNIK k. Pułtuska
gm. Rząśnik, pow. wyszkowski, woj. mazowieckie
e-mail: porzadzie@diecezja.lomza.pl

Proboszcz: Ks. Stefan CEBEREK
Wikariusz: Ks. Bronisław GODOŃ
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: czas zimowy: 9.00, 12.00, 15.00, czas letni: 10.00, 13.00, 16.00
w dni powszednie: 18.00 (cz. zimowy), 19.00 (cz. letni)
Odpusty: św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Niedziela w oktawie Bożego Ciała (rocznica poświęcenia kościoła), NMP z Góry Karmel (MB Szkaplerznej)
Obszar administracyjny Porządzie, Dąbrowa III Pole (5), Dalekie Tartak (5), Ochudno (4), Sieczychy (5)

Dekanat Wyszkowski

Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus została erygowana 28.10.1927 r. przez Abpa A.J. Nowowiejskiego. Parafia powstała z terytorium parafii Wyszków, Długosiodło i Obryte. Bullą Totus Tuus Poloniae Populus Papieża Jana Pawła II z 25.03.1992 r. parafia Porządzie została włączona do Diecezji łomżyńskiej z Diecezji płockiej. W 1994 r. z terytorium parafii Porządzie została utworzona nowa parafia w Rząśniku.

W 1926 r. staraniem ks. J. Trzaskomy wikariusza z Wyszkowa została zbudowana w Porządziu drewniana kaplica. Obecny kościół drewniany pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus został przeniesiony z Dzierżenina i postawiony w latach 1927-1930 staraniem ks. prob. Jana Trzaskomy; pobłogosławiony w 1930 r. W 1954 r. kościół został powiększony staraniem ks. prob. Jana Fałkowskiego.

Kościół parafialny w Porządziu został ustanowiony od dnia 1.10.2004 r.  przez Biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka Sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus.