Parciaki - Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.00
w dni powszednie: 8.00 lub 16.00
Odpusty: św. Stanisława BM, NMP Częstochowskiej
Obszar administracyjny Parciaki, Dynak (2,5), Żelazna (3,5)

Dekanat Chorzelski

Parafia pw. św. Stanisława BM w dekrecie wizytacyjnym z 1912 r. występuje już jako parafia. Wcześniej Abp A.J. Nowowiejski dekretem z 15.07.1909 r. utworzył samodzielny ośrodek duszpasterski w Parciakach jako filię parafii Baranowo. Bullą Totus Tuus Poloniae Populus Papieża Jana Pawła II z 25.03.1992 r. parafia Parciaki została włączona do Diecezji łomżyńskiej z Diecezji płockiej.

W 1905 r. został kupiony drewniany kościół z parafii Czarnia k. Myszyńca. Kościół ten, pw. Trójcy Przenajświętszej, został zbudowany w Parciakach w kształcie krzyża z czterema przybudówkami w latach 1905- 1909 staraniem ks. W. Mroczkowskiego.