STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy , gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać; człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem.
STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Bóg ma Was w swojej opiece. On Was karmi chlebem i łaską swoją. Kościół nawołuje, abyście żyli tą łaską, którą Chrystus wysłużył nam Krzyżu.

Znajdź parafię

Hodyszewo - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Kontakt Hodyszewo, ul. Platonoffa 40, 18-212 NOWE PIEKUTY
gm. Nowe Piekuty, pow. wysokomazowiecki, woj. podlaskie
e-mail: hodyszewo@diecezja.lomza.pl

Informacje dodatkowe

Proboszcz: Ks. Zdzisław Marek SŁOMKA SAC
Wikariusz: Ks. Ireneusz ŁUKANOWSKI SAC
Służba Boża: Msze św. w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 7.15 na Krynicy (od Zesłania Ducha Świętego do 7 października)
w dni powszednie: 7.00, 7.30, 18.00
Odpusty: Wniebowzięcia NMP, Zesłania Ducha Świętego, Nawiedzenia NMP, rocznica koronacji (ostatnia niedziela sierpnia), Narodzenia NMP
Obszar administracyjny Hodyszewo, Jóśki (2), Kiewłaki (1), Ściony (2), Wodzki (3)

Lokalizacja

Dekanat Szepietowski

Opis

Parafia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP istnieje w Hodyszewie od zakończenia I wojny światowej. Do Unii Brzeskiej w 1596 r. istniała w Hodyszewie parafia prawosławna, która następnie weszła w skład kościoła greckokatolickiego. Po kasacie Unii w 1875 r. ponownie zamieszkał tam duchowny prawosławny.

W historii parafii istniało kilka świątyń drewnianych, z których ostatnią przeniesiono w 1932 r. do Krynicy. W jej wnętrzu znajduje się źródełko. Obecny kościół murowany pw. Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1933-1975 staraniem proboszczów: ks. Marcjana Dąbrowskiego, który budowę rozpoczął, ks. Edwarda Polaka, który budowę kontynuował i ks. Bolesława Garbowskiego, który budowę ukończył. Kościół pobłogosławiony 22.05.1949 r. przez Biskupa łomżyńskiego Czesława Falkowskiego.

W ołtarzu głównym znajduje się czczony przez wiernych cudowny obraz Matki Boskiej Hodyszewskiej z XVII w., który znajdował się w poprzednich świątyniach drewnianych. Dnia 31.08.1980 r. obraz koronowany koronami papieskimi przez ks. kard. Franciszka Macharskiego. Od 1976 r. kustoszami obrazu i sanktuarium są Księża Pallotyni.

Liczba wiernych: 309