KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej oraz Diecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej zapraszają czcigodnych księży oraz osoby świeckie, odpowiedzialne w parafiach diecezji łomżyńskiej za służbę liturgiczną, do podjęcia współpracy z Diecezjalnym Duszpasterstwem Służby Liturgicznej. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że formacja liturgiczna wiernych, a szczególnie świeckich posługujących i pełniących różne funkcje w zgromadzeniu liturgicznym, jest pilnym zadaniem. W ostatnim liście apostolskim Desiderio desideravi papież Franciszek zauważa, że „potrzebujemy poważnej i żywotnej formacji liturgicznej.” Papież zaprasza wszystkich, którzy uczestniczą w liturgii, aby rozpalić na nowo „podziw dla piękna prawdy chrześcijańskiej celebracji, przypomnieć o potrzebie autentycznej formacji liturgicznej i uznać znaczenie sztuki celebracji, która ma służyć prawdzie misterium paschalnego i udziału w nim wszystkich ochrzczonych, każdego zgodnie ze specyfiką swojego powołania.”
Podejmując odpowiedzialność za formację liturgiczną Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej diecezji łomżyńskiej zaprasza do udziału w 2023 roku w Szkole ceremoniarza, animatora liturgicznego i psałterzysty. Spotkania formacyjne będą odbywały się według następującego porządku:

1. Diecezjalna Szkoła Ceremoniarza
Ceremoniarz w zgromadzeniu liturgicznym odpowiada za przygotowanie oraz przebieg liturgii. Spotkania odbędą się 4, 11 i 18 marca w Zespole klasztornym w Szczuczynie (godz. 10 – 16, obiad, koszt 150 zł) oraz 20 maja w Andrzejewie (godz. 10 – 14, obiad, koszt 50 zł).
Formację w szkole ceremoniarza mogą podjąć:
- ministranci, lektorzy (szkoła średnia, studenci)
- dorośli mężczyźni posługujący w zgromadzeniu liturgicznym
- osoby, które przyjęły sakrament bierzmowania
- posiadają skierowanie od swojego księdza proboszcza
- posiadają ogólną wiedzę z zakresu liturgii

2. Diecezjalna Szkoła Animatora liturgicznego
Animator liturgiczny przygotowuje osoby do posługi liturgicznej, może prowadzić szkolenia zespołów liturgicznych oraz ministrantów. Spotkania odbędą się w terminach: 4, 11 i 18 marca w Zespole klasztornym w Szczuczynie (godz. 10 – 16, obiad, koszt 150 zł) oraz 20 maja w Andrzejewie (godz. 10 – 14, obiad, koszt 50 zł).
Formację w szkole animatora liturgicznego mogą podjąć:
- ceremoniarze, lektorzy (szkoła średnia, studenci)
- dorośli mężczyźni posługujący w zgromadzeniu liturgicznym
- dorosłe kobiety posługujące w zgromadzeniu liturgicznym
- członkowie ruchów kościelnych
- osoby, które przyjęły sakrament bierzmowania
- posiadają skierowanie od swojego księdza proboszcza
- posiadają szeroką wiedzę z zakresu liturgii

3. Diecezjalna Szkoła Psałterzysty
Zadaniem psałterzysty w liturgii jest śpiew psalmu responsoryjnego. Spotkania odbędą się 18 marca w Zespole klasztornym w Szczuczynie (zajęcia w godz. 10 – 15, obiad, koszt 50 zł) oraz 20 maja w Andrzejewie (godz. 10 – 14, obiad, koszt 50 zł).
Formację w szkole psałterzysty mogą podjąć
- młodzież żeńska i męska (od 15 roku życia)
- kobiety i mężczyźni posługujący w zgromadzeniu liturgicznym
- członkowie ruchów kościelnych
- członkowie chórów i scholii

4. Szkolenie liturgiczne – Święte Triduum Paschalne
Spotkanie szkoleniowo-formacyjne dotyczące liturgii Triduum Paschalnego odbędzie się 25  marca lub 1 kwietnia w Zespole klasztornym w Szczuczynie (zajęcia w godz. 11 – 15, obiad, koszt 50 zł).
Zapraszamy na to spotkanie kapłanów, zakrystianów, organistów, animatorów liturgicznych, ceremoniarzy, lektorów, ministrantów, członków ruchów kościelnych oraz wszystkie osoby zainteresowane liturgią.

5. Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej Diecezji łomżyńskiej
Doroczna diecezjalna pielgrzymka służby liturgicznej odbędzie się w Andrzejewie 20 maja 2023 r. (godz. 10 – 14) i będzie dziękczynieniem służby liturgicznej diecezji łomżyńskiej za beatyfikację bł. Stefana Wyszyńskiego. W czasie tego spotkania pasterz diecezji łomżyńskiej biskup Janusz Stepnowski udzieli błogosławieństwa nowym ceremoniarzom, animatorom liturgicznym oraz psałterzystom. Dzień pielgrzymki będzie także finałem Diecezjalnego Konkursu Liturgicznej Służby Ołtarza 2023.
Zgłoszenia na powyższe spotkania formacyjne do 1 marca 2023 roku na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ks. Paweł Nocko
PRZEWODNICZĄCY