KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

diecezjalnego procesu synodalnego

16. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

Informacje praktyczne

Jesień 2021 roku i wiosna 2022 roku jest w Kościele powszechnym czasem trwania etapu diecezjalnego 16. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Tegoroczny Synod ma szczególny charakter. Jest poświęcony tematyce synodalności i przebiega w trzech etapach: lokalnym, kontynentalnym
i powszechnym. Według Vademecum synodalnego, samo słowo synodalność, oznacza przede wszystkim specyficzny styl, który określa życie i misję Kościoła wyrażając jego naturę. Oznacza też wspólną podróż i gromadzenie się Ludu Bożego powołanego przez Jezusa do głoszenia Ewangelii.

Realizując pierwszy etap procesu synodalnego (formację animatorów synodalnych), dziękujemy za serię spotkań, które trwały w dekanatach około miesiąca. W oparciu o przekazane postulaty, pragniemy doprecyzować nasz sposób działania.

1. Uformowani animatorzy poprowadzą spotkania synodalne w parafiach. Odbędą się one od grudnia 2021 r. aż do kwietnia 2022 r. (około 5 spotkań). Na spotkania synodalne w grupach formacyjnych ruchów i stowarzyszeń, we wspólnotach modlitewnych, wśród młodzieży, a także utworzonych z wybranych osób niezwiązanych wprost z Kościołem, zostało przygotowanych dziesięć konspektów tematycznych.

2. Proces synodalny, w myśl założeń, otwarty jest również dla osób luźno związanych z parafią i dla tych spoza Kościoła. Diecezja utworzyła do wiadomości takich osób specjalny e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., który można podać do wiadomości w każdej parafii np. na tablicy ogłoszeń, na stronach parafialnych lub w mediach społecznościowych. Można też przesłać go do lokalnych mediów świeckich.

3. W każdym dekanacie powinien zostać powołany tzw. sekretarz synodalny (najlepiej osoba świecka). Jego zadaniem będzie zbieranie z poszczególnych parafii dekanatu, po każdej serii spotkań, wniosków synodalnych i przesłanie ich do Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej. Plik z syntezą wniosków należy przesłać do 15. dnia każdego miesiąca na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jednocześnie prosimy, aby w pierwszej wiadomości zamieścić dane sekretarza synodalnego z dekanatu.

4. Za utworzenie grup w parafiach odpowiedzialni są Proboszcz i parafialni animatorzy synodalni. Jeśli chodzi o sposób doboru członków grup, mają oni duży margines swobody.

5. Jak wiemy każda diecezja, w tym także Diecezja Łomżyńska, ma przygotować do wakacji 2022 roku dokument synodalny, który następnie zostanie przesłany do Stolicy Apostolskiej.

6. W dniu 23 kwietnia 2022 r. (sobota) odbędzie się w Łomży spotkanie kończące diecezjalny proces synodalny. Do udziału w nim zaproszeni są delegaci z każdej parafii naszej Diecezji.

7. W maju 2022 r. będzie miało miejsce jeszcze jedno spotkanie parafialnych grup synodalnych, podczas którego zostanie przedyskutowany projekt dokumentu diecezjalnego.

Ks. Jacek Czaplicki

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Łomża, dnia 3 grudnia 2021 r.

N. 1239/2021