KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

Pielgrzymka Lektorów Diecezji Łomżyńskiej

18 maja 2024r. odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Lektorów Diecezji Łomżyńskiej do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Ludu Kurpiowskiego patronki leśników i pszczelarzy, w Dąbrówce koło Ostrołęki.

Zapraszamy wszystkich lektorów: młodzież, kobiety i mężczyzn do udziału w tym spotkaniu formacyjnym. Będzie to też zakończenie kolejnej edycji Diecezjalnej Szkoły Lektora 2024.

Zwracamy się z prośbą do księży proboszczów, by poinformować swoich parafian o tej pielgrzymce i zachęceniu lektorów posługujących w parafii do przybycia.

Zgłoszenia do 10 maja na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program:

10:00 – rejestracja grup

10:30 – Katecheza: Kult Matki Bożej Królowej Ludu Kurpiowskiego

10:50 – Liturgia godzin. Godzina w ciągu dnia

11:00 – Wykład: Pobożność ludowa – wiara – liturgia

11:30 – Nabożeństwo majowe, adoracja Najświętszego Sakramentu

12:00 – Eucharystia. Ustanowienie lektorów przez bpa Janusza Stepnowskiego

13:00 – Agapa, warsztaty liturgiczne, panele dyskusyjne

15:00 – zakończenie

Ks. Janusz Aptacy

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

 

ks. Grzegorz Karwowski                                                 

Diecezjalny duszpasterz LSO                                                   

 

ks. Artur Akimowicz

Kustosz Sanktuarium

 

Łomża, dnia 9 kwietnia 2024 r.

N. 192/2024

ZAPROSZENIE NA REKOLEKCJE

 Tekst do ogłoszeń parafialnych:

W dniach 26-28 kwietnia 2024 r. w Domu Rekolekcyjnym im. Św. Jana Pawła II przy Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży odbędą się Rekolekcje o adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie - „Jestem… zanurz się w Miłość i słuchaj!”

Organizatorem rekolekcji jest ruch duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame. Konferencje wygłosi s. Kazimiera Fleran ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Siostra „specjalizuje się” w głoszeniu rekolekcji dla grup adorujących Pana Jezusa i dla wszystkich, którzy chcą wejść w głębię Adoracji.

Szczegółowe informacje na temat organizacji rekolekcji i link do formularza zgłoszeniowego znajdują się na stronie internetowej Parafii.

  Tekst na stronę internetową parafii:

W dniach 26-28 kwietnia 2024 r. w Domu Rekolekcyjnym im. Św. Jana Pawła II przy Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży odbędą się Rekolekcje o adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie - „Jestem… zanurz się w Miłość i słuchaj!”

Organizatorem rekolekcji jest ruch duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame. Konferencje wygłosi s. Kazimiera Fleran ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, która zajmuje się koordynacją i formacją grupy adorującej Jezusa w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.

Rozpoczęcie: 26 kwietnia o godz. 18.00, zakończenie: 28 kwietnia około 15.00.

Opłata za udział w rekolekcjach – opcje do wyboru:

  • 280 zł od osoby (cena obejmuje pełne wyżywienie i noclegi)
  • 200 zł od osoby (tylko posiłki, noclegi poza Domem Rekolekcyjnym)
  • 40 zł od osoby (udział w części formacyjnej bez posiłku i noclegów)

Przy zapisach należy wskazać wybraną opcję w polu: UWAGI.

Pozostałe informacje na temat organizacji rekolekcji oraz link do formularza zgłoszeniowego znajdują się na stronie internetowej

https://ekipy.end.org.pl/formacja/rekolekcje/#rejestracja

Kontakt do pary odpowiedzialnej za organizację Rekolekcji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ks. Janusz Aptacy

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Łomża, dnia 9 kwietnia 2024 r.

N. 186/2024

Komunikat

XVI Tydzień Biblijny

 W dniach 14-20 IV 2024 r. w Polsce będzie miał miejsce XVI Tydzień Biblijny, pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi
w Kościele”. Jednocześnie 14 IV (III Niedziela Wielkanocna) będzie też miało miejsce VIII Narodowe Czytanie Pisma św.

Obu tym wydarzeniom patronuje, jak każdego roku, Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, które przygotowało odpowiednie materiały, które przed Wielkanocą już zostały przekazane do dyspozycji wszystkich parafii naszej Diecezji. W nich (podobnie jak w ubiegłych latach) znajdziemy bardziej szczegółowe omówienie obu tych wydarzeń oraz cały szereg materiałów do wykorzystania w czasie ich trwania.

Zachęcamy do tego, by w miarę możliwości zaznaczyć oba te wydarzenia w pracy duszpasterskiej w parafiach Diecezji Łomżyńskiej – według rozeznania Czcigodnych Księży (np. wprowadzenie do liturgii Mszy św., homilia, modlitwa wiernych, ogłoszenia duszpasterskie).

Ponieważ wybranym tekstem do VIII Narodowego Czytania Pisma św. w tym roku są Dzieje Apostolskie, można również zachęcić wiernych
do indywidualnej lektury tej księgi lub do wspólnego, rodzinnego czytania w domu.

Zawarte w przekazanych materiałach teksty mogą być z powodzeniem wykorzystane także w innym czasie roku liturgicznego czy też w ramach pracy katechetycznej (m.in. propozycje katechez, teksty dla przeprowadzenia celebracji Słowa Bożego czy Kręgu biblijnego). Są też dołączone tzw. sigla biblijne, które – jak w ubiegłych latach – można wydrukować w większej ilości i pociąć, aby umożliwić uczestnikom niedzielnej liturgii wylosowanie dla siebie fragmentu Pisma św. do czytania i medytowania w domu w ciągu roku.

Prosimy Czcigodnych Księży o zapoznanie się z przekazanymi materiałami i o ich wykorzystanie w pracy parafialnej.

Ks. Janusz Aptacy

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Ks. Jan Krupka

Moderator Diecezjalny

Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II

 

Łomża, dnia 8 kwietnia 2024 r.

N. 184/2024

Diecezjalna Pielgrzymka Rolników i Kół Gospodyń Wiejskich

Duszpasterstwo Rolników Diecezji Łomżyńskiej serdecznie zaprasza na Diecezjalną Pielgrzymkę Rolników i Kół Gospodyń Wiejskich do Sanktuarium Królowej Młodzieży w Płonce Kościelnej -  19.05.2024 r.

Program Uroczystości:

10:00 – Rozpoczęcie spotkania – przywitanie pielgrzymów i słowo duszpasterza rolników diecezji łomżyńskiej

10:30 – Konferencja

11:00 – Modlitwa Różańcowa w intencji Rolników i Kół Gospodyń Wiejskich

12:00 – Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego

Akt Zawierzenia Panu Bogu przez wstawiennictwo św. Izydora Rolników i Kół Gospodyń wiejskich  z Diecezji Łomżyńskiej

13:30 - Wspólne spotkanie przy agapie

- zapisy na naszej stronie w wiadomości prywatnej lub na e-maila - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pragną w duchu wspólnoty i modlitwy oddać swoje rolnicze trudy oraz prosić o Boże błogosławieństwo na ich codzienne życie i pracę. Niech ta pielgrzymka będzie czasem duchowego wzrostu  i wzajemnej integracji społeczności wiejskiej

Ks. Janusz Aptacy

Wikariusz Biskupi

ds. Duszpasterstwa Ogólnego

Ks. Dariusz Krajewski

Diecezjalny Duszpasterz

Rolników i Kół Gospodyń Wiejskich

 

Łomża, dnia 8 kwietnia 2024 r.

N. 178/2024