KURIA DIECEZJALNA W ŁOMŻY

• Zasoby

Archiwum Diecezjalne w Łomży ma charakter prywatny i funkcjonuje w ramach Kurii Diecezjalnej. Jest dziedzicem historii diecezji łomżyńskiej od 1925 roku oraz dawnej diecezji wigierskiej oraz sejneńskiej czyli augustowskiej. Instytucja ta troszczy się o przechowywanie akt, dokumentów i metryk osób i wydarzeń tworzących historię Kościoła Łomżyńskiego.
Archiwum mieści się w budynku Kurii Diecezjalnej w Łomży przy ul. Sadowej 3. Zasoby udostępniane są naukowcom, genealogom  i osobom prywatnym.

Zgromadzone materiały Archiwum Diecezji Łomżyńskiej są udostępniane przez Archiwariusza. W celu korzystania z zasobów archiwalnych należy skontaktować się wcześniej z Archiwariuszem telefonicznie (86/ 216 25 91) lub za pośrednictwem poczty e-mail (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) w celu określenia zakresu kwerendy i uzgodnienia terminu wizyty.

Aktualnie w czasie panującej epidemii korzystanie z Archiwum jest ograniczone. Zapraszamy do kontaktu!

W skład Archiwum Diecezjalnego w Łomży wchodzą następujące dokumenty:

• Dokumenty Biskupów Łomżyńskich
  • Akta kurialne
  • Akta zakonne
  • Akta parafialne
  • Księgi metrykalne parafii diecezji łomżyńskiej (stare i nowe)

Archiwum nie udostępnia akt rzeczowych przed upływem 50 lat, a personalnych metrykalnych przed upływem 100 lat (księgi ochrzczonych) oraz 80 lat (księgi małżeństw i zmarłych). Materiały te mogą być udostępnione jedynie za zgodą Archiwariusza. Decyzją Biskupa Łomżyńskiego okres ten, w przypadku niektórych kategorii akt, może zostać skrócony lub wydłużony. Archiwum nie udostępnia akt personalnych. Ewentualną kwerendę tych materiałów, ze słusznych przyczyn, przeprowadza Archiwariusz.

Adres:

Archiwariusz:

Odwiedziny interesantów są możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu:

- środy w godz. 9 - 11:30
- wtorki i piątki w godz. 9 - 12:30

Dla informacji użytkowników poczty gmail: niestety nie jesteśmy w stanie wysyłać odpowiedzi email na pocztę gmail. Po wysłaniu odpowiedzi, przychodzi informacji o antyspamie. Prosimy więc zwrócić uwagę, czy odpowiedzi Archiwum Diecezjalnego znajdują się w folderze SPAM.