sobota, 16 maj 2020 22:14

Diecezja łomżyńska ma nowych diakonów!

Diecezja łomżyńska ma nowych diakonów. 16 maja z rąk bpa Janusza Stepnowskiego 5 alumnów łomżyńskiego seminarium otrzymało święcenia pierwszego stopnia.

Diakoni mówią że dla nich jest to jeden z najważniejszych dni w życiu: Jest to dla mnie niesamowicie ważny dzień. Jak dla każdego kto podejmuje taką decyzję w swoim życiu, która jest jak powiedziałbym krok milowy, a dzisiaj jest taki dzień. Dziękuję Bogu za to, że utwierdził mnie w swojej łasce. Mam nadzieję, że ta łaska będzie mnie uzdalniała, że brewiarz będzie mnie trzymał na tej drodze – mówi diakon Przemysław Sasinowski.

Zdaniem diakona Patryka Banacha nie ma prostych wyborów i dróg, a każde powołanie wiąże się z trudnościami: Czasami możemy sobie wyobrażać, że życie w małżeństwie, w świecie będzie dużo łatwiejsze, bez problemów, ale to nie jest prawda. A tutaj z mocą Pana Boga, bo my sami nie dalibyśmy sobie rady z tym wszystkim, głosić, w ogóle wychodzić do człowieka… A z mocą Boga, myślę że wszystko damy radę.

W czasie homilii przewodniczący Mszy świętej biskup Janusz Stepnowski opisał święcenia diakonatu jako niezatarte znamiona sług Chrystusa, a służba jak mówił, jest szkołą miłości: Wasza miłość do Kościoła i do człowieka nie może być wyrachowana. To jest miłość, która może nieraz stracić, ale możemy przez tą naszą miłość i poświęcenie się drugiemu człowiekowi w oczach Chrystusa wiele zyskać. I wy, przez wasze życie diakońskie, przez waszą ascezę, posługę, sakramenty i inne funkcje które będziecie pełnić, będziecie świadczyć o tej wielkiej miłosci Chrystusa do każdego człowieka.

Święcenia pierwszego stopnia przyjęli: Patryk Banach z parafii pw. ,Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku, Dariusz Berć z parafii pw. św. Stanisława BM w Niedźwiadnej, Maciej Cholewiński  z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, Adam Ryszard Pietrzak z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku i Przemysław Sasinowski z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Starym Skarżynie.

Święcenia tradycyjnie miały miejsce w łomżyńskiej katedrze. Ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem w uroczystości udział wzięła jedynie najbliższa rodzina świeżo wyświęconych diakonów i ograniczona liczba duchownych.

Cała homilia bp. Janusza Stepnowskiego i fotorelacja (wZasięgu.pl)