wtorek, 24 grudzień 2019 17:23

Łomża: Przyjdź do Kapucynów zobaczyć ruchomą szopkę

Tradycyjnie już dzisiaj po pasterce w kościele Braci Kapucynów w Łomży, zostanie uruchomiona ruchoma szopka. Powstała ona w latach 30. ubiegłego wieku, przez brata Piusa Janowskiego, a w 2007 roku została zmodernizowana pod kierunkiem artysty malarza Przemysława Karwowskiego z Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Głównym pomysłodawcą szopek w kościele kapucyńskim był brat Pius Janowski. Skonstruował mechanizm poruszający figury pasterzy, królów, oraz postaci z historii Polski. Po przyjęciu święceń kapłańskich, br. Pius wyjechał z Łomży, a rolę budowniczych szopek przejęli inni bracia zakonni: br. Paschalis, br. Euzebiusz, br. Henryk Grajko.

Tło szopki stanowią krajobrazy Betlejem, Asyżu, Watykanu i Łomży. Postacie to zarówno osoby duchowne, jak i świeckie.

Wśród postaci znajdujących się w szopce pojawiają się najpierw pasterze, którzy pierwsi idą na spotkanie nowo narodzonego Jezusa, później dostojnie wjeżdżający Trzej Królowie ze Wschodu, z orszakiem królewskich na wielbłądach. Kolejni są rodzimi, wielcy bohaterowie, wśród nich książę Mieszko I, za nim król Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga i król Jan III Sobieski, ten który sprowadził kapucynów do Łomży. W szopce swoje miejsce mają także zasłużeni wielcy bohaterowie narodowi: Tadeusz Kościuszko czy Józef Piłsudski.

Ruchoma szopka będzie otwarta już przed pasterką, a uruchomiona zostanie tuż po niej. Będzie ona czynna do 2 lutego.

pd/wzasiegu.pl