niedziela, 08 grudzień 2019 20:31

Caritas po raz 26. rozpoczęła Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wraz z  pierwszą niedzielą Adwentu ruszyła 26. edycja akcji Caritas - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Na przestrzeni lat świeca stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc i uwrażliwianie na potrzeby tych, którzy są w trudnej sytuacji.

W ramach tegorocznej edycji akcji Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec będą przeznaczone na wakacyjny wypoczynek, bezpłatne posiłki, stypendia, a także wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu.

W tym roku w ramach akcji do parafii w Archidiecezji Białostockiej przekazanych zostało 25 tys. świec. Część ze sprzedaży każdej świecy przekazanych zostanie do Caritas Polska na realizację konkretnego projektu związanego z dziećmi poza granicami naszego kraju - na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli, a także do Parafialnych Zespołów Caritas.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas Adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od początku świeca nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Jej światło przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.

„Dzięki świecy Caritas nie tylko pomagamy konkretnym dzieciom, ale wpływamy także na sytuację ich rodzin. Niejednokrotnie przywracamy wiarę w drugiego człowieka i w lepszą przyszłość dzieci, w których rodzice pokładają nadzieję. Przez lata działalności Caritas udało się poprawić kondycję materialną, moralną i duchową setek tysięcy polskich rodzin. Ufamy, że ten rok także przyniesie światło tysiącom dzieci, świadcząc o wielkich pokładach dobroci w każdym z nas” – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.