niedziela, 01 grudzień 2019 19:25

Rozpoczął się Adwent! Czas przygotowania na przyjście Pana.

Napisał
fotolia.com fotolia.com
22 dni pozostało do Bożego Narodzenia. Od niedzieli w Kościele katolickim obchodzimy podzielony na dwa okresy adwent. Czas oczekiwania na przyjście Chrystusa jest również idealny do podjęcia życiowych postanowień.

Samo słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, które oznacza przyjście. Dla starożytnych rzymian oznaczało ono przybycie Cezara, chrześcijanie używają go w nawiązaniu do przyjścia Chrystusa.

W tym roku adwent rozpoczął się 1 grudnia i potrwa cztery niedziele do 24. Podzielony jest na dwa okresy. Od pierwszej niedzieli grudnia do 16 – to czas kiedy czytane są teksty biblijne zapowiadające powtórne przyjście Chrystusa. Drugi z nich trwa od 17 do 24 grudnia i przygotowuje bezpośrednio do świąt narodzin Syna Bożego.

W liturgii na czas adwentu obowiązuje kolor fioletowy oznaczający walkę pomiędzy duchem a ciałem. Jedynym wyjątkiem jest trzecia niedziela adwentu, niedziela „Gaudete”, podczas, której kapłani noszą szaty w kolorze różowym. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym są roraty – msze święte odprawiane ku czci Matki Boskiej.

Wraz z rozpoczęciem adwentu Caritas rozpoczął sprzedaż świec wigilijnych, z których dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla dzieci w Polsce i za granicą. W ramach 26-stej edycji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom do sprzedaży trafi 2 miliony świec.

Mateusz Święcicki
Czytany 368 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png