czwartek, 28 listopad 2019 19:20

Wyjątkowe tablice zawisły w prezbiterium łomżyńskiej katedry

Dwie marmurowe tablice zawisły po obu stronach prezbiterium łomżyńskiej katedry. „To kopia tablicy, która była tutaj sto lat temu” – mówi proboszcz parafii.

– Myśmy ją odtworzyli w marmurze i wypisali informacje o początkach kościoła w Łomży. Początki sięgają roku millenijnego tysięcznego. Są też wymienieni wszyscy proboszczowie świątyni świętego Michała Archanioła, która od 1925 roku jest łomżyńską katedrą – mówi ksiądz Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej.

Tablica znajduje się z prawej strony nastawy prezbiterium, druga znajduje się z lewej strony i jest poświęcona historii diecezji łomżyńskiej, którą erygował Papież Pius XI Bullą „Vixdum Poloniae unitas” 28 października 1925 roku.