czwartek, 22 sierpień 2019 13:10

Fasada katedry zostanie poddana pracom konserwatorskim

Napisał
Rozpoczynają się prace renowacyjne w łomżyńskiej Katedrze. Obecnie stawiane jest rusztowanie na fasadzie głównej. Wśród wyzwań renowacyjnych jest między innymi poddanie katedralnej cegły hydrofobizacji. 

– W tej chwili stawiamy rusztowanie, aby zadaszyć attykę. Obecna jest z dachówki – mówi Andrzej Wszeborowski, koordynator prac renowacyjnych. Ekspert dodaje, że oprócz tego wykonywana będzie hydrofobizacja fasady ceglanej. Chodzi o uodpornienie cegły na wnikanie wody z zewnątrz. Trzeba sprawić, aby budulec nie był porażony przez bakterie, później glony. – Glony same nie niszczą fasady, ale umieszczają się w porach cegły. Składają się w 80% z wody. Gdy zatem przychodzi oziębienie, poszerzają swoją objętość. Pamiętajmy, że wystarczy pięć stopni na plusie, aby ten proces zachodził i cegła zaczęła niszczeć – wyznaje Andrzej Wszeborowski.

Jednym z etapów prac będzie usunięcie glonów, traktując je środkami chemicznymi. Kolejny krok to umycie całej fasady i poprawienie scalenia kolorystycznego cegieł za pomocą farb mineralnych i kitów.

Podobne prace wykonywane były w Katedrze ponad 15 lat temu. Z uwagi na rusztowanie wejście główne do Katedry będzie zamknięte maksymalnie do połowy września. Wierni do tego czasu mogą nawiedzać świątynię, korzystając z drzwi bocznych, od strony Kurii Diecezjalnej.

pd
Czytany 498 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png