STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy , gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać; człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem.
STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Bóg ma Was w swojej opiece. On Was karmi chlebem i łaską swoją. Kościół nawołuje, abyście żyli tą łaską, którą Chrystus wysłużył nam Krzyżu.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży zostało utworzone w 1919 r. przez Biskupa R. Jałbrzykowskiego na mocy upoważnienia Nuncjusza Apostolskiego w Warszawie Abpa Achille Ratti, przyszłego Papieża Piusa XI, dla części polskiej Diecezji sejneńskiej. Po utworzeniu Diecezji łomżyńskiej ze stolicą w Łomży 28.10.1925 r. stało się Seminarium Duchownym Diecezji łomżyńskiej. Początkowo mieściło się w wynajętym gmachu (róg ul. Dwornej i ul. Giełczyńskiej). W 1923 r. została kupiona nieruchomość wraz z budynkami przy Pl. Sienkiewicza 1 (obecnie Pl. Papieża Jana Pawła II nr 1), które w latach następnych przebudowano i przystosowano dla potrzeb Seminarium. W latach 1967-1975 przeprowadzono generalny remont obecnego starego gmachu seminaryjnego. W 1981 r. podjęto prace związane z powiększeniem Seminarium, które ukończono w 1994 r. Na dziedzińcu seminaryjnym dnia 5 czerwca 1991 r. miało miejsce spotkanie Ojca Świętego Jana Pawła II z profesorami i alumnami naszego seminarium. Na pamiątkę tamtego wiekopomnego spotkania wzniesiono pomnik Jan Pawła II projektu prof. Gustawa Zemły. Dnia 13 października 2005 roku Biskup Stanisław Stefanek TChr nadał Wyższemu Seminarium Duchownemu w Łomży imię Jana Pawła II.

 

Dane teleadresowe:

Wyższe Seminarium Duchowne
Plac Papieża Jana Pawła II 1
18-400 Łomża

tel/fax. (086) 216-54-91

www.wsd.lomza.pl

Zarząd seminarium:

Rektor

Ks. Robert BĄCZEK
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wicerektor

Ks. Zbigniew SKUZA

Prefekt

Ks. Michał CHERUBIN

Ojciec duchowny

Ks. Wojciech CHUDZIK

Ks. Adam FILIPOWICZ

Dyrektor administracyjny

Ks. Robert ŚLIWOWSKI