STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Człowiek dopiero wtedy jest w pełni szczęśliwy , gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać; człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest służebnikiem.
STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Bóg ma Was w swojej opiece. On Was karmi chlebem i łaską swoją. Kościół nawołuje, abyście żyli tą łaską, którą Chrystus wysłużył nam Krzyżu.

We wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego siedmiu diakonów otrzymało święcenia prezbiteratu. Uroczystość, której przewodniczył biskup Janusz Stepnowski, odbyła się w łomżyńskiej katedrze.

W homilii pasterz diecezji mówił min.: "Naszym największym zadaniem, naszym obowiązkiem, ale i radością, jest duch prośby, duch modlitwy. Jeśli w życiu chrześcijanina powoli wygasa ten duch modlitwy do Boga samego to powoli wygasa w nim życie chrześcijańskie. Wy drodzy młodzi, za chwilę kapłani, pójdziecie do naszych parafii, aby dzisiejszych ludzi z XXI wieku uczyć, jak prosić Boga w modlitwie, bo sami macie świadomość, że wielu wiernych w naszych parafiach zapomniało, co to znaczy prosić, co znaczy słowo modlitwa w ich życiu."

Po homilii diakoni – kandydaci do święceń prezbiteratu – odpowiadali na pytania biskupa i wyrazili gotowość do przyjęcia obowiązków, wynikających ze święceń oraz złożyli przyrzeczenia czci i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu. W ważnych momentach Kościół wzywa wstawiennictwa Świętych, dlatego też kolejną częścią obrzędu święceń było odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Kandydaci do kapłaństwa, na znak największego uniżenia przed Bogiem, leżeli krzyżem natomiast biskupi, kapłani i wierni, z uwagi na trwający okres wielkanocny, stali. Po odśpiewanej litanii nastąpił najważniejszy moment uroczystości: przez włożenie rąk i modlitwę konsekracyjną biskup Janusz Stepnowski wyświęcił siedmiu nowych kapłanów. Swoje ręce, na nowo wyświęconych kapłanów, włożyli też wszyscy kapłani, zgromadzeni w świątyni.

Po udzieleniu święceń, alumni seminarium ubrali neoprezbiterów w szaty kapłańskie: stułę i ornat. Z kolei biskup Janusz namaścił dłonie neoprezbiterów olejem Krzyżma świętego, a następnie wręczył im patenę z chlebem i kielich z winem – symbole Eucharystycznej Ofiary, która będą odtąd mogli sprawować oraz przekazał im znak pokoju. Po tych obrzędach Kapłani Neoprezbiterzy, wspólnie z Księżmi Biskupami i licznie zgromadzonymi kapłanami, koncelebrowali pierwszą Mszę świętą.

Następnie po uroczystej liturgii neoprezbiterzy podziękowali za dar święceń kapłańskich oraz wszystkim za obecność w tym ważnym dla nich momencie życia. Na zakończenie biskup Janusz Stepnowski poinformował do jakich parafiach nowi kapłani będą posłani:

Ks. CIECIERSKI Łukasz (rodzinna parafia Radziłów) – będzie posługiwał w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie.
Ks. GOGOL Rafał (rodzinna parafia NMP Częstochowskiej w Łomży) – będzie posługiwał w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie.
Ks. GROMADZKI Hubert (rodzinna parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie) – będzie posługiwał w Parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce.
Ks. KURPIEWSKI Damian (rodzinna parafia Łęg Starościński) – będzie posługiwał w Parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce.
Ks. PIEKARSKI Krystian (rodzinna parafia Św. Anny w Kolnie) – będzie posługiwał w Parafii pw. św. Idziego w Wyszkowie.
Ks. RYDEL Szymon (rodzinna parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie) – będzie posługiwał w Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie.
Ks. TURKOWSKI Bartosz (rodzinna parafia Dąbrówka Kościelna) – będzie posługiwał w Parafii Świętej Rodziny w Wyszkowie.

radionadzieja.pl/pg/pn

 

Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com