Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.

Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego (jako Tego, który jest wszystkim) i ułożone w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska. Struktura Ruchu jest zgodna ze strukturą Kościoła. Małe grupy, do których należą uczestnicy Ruchu, zasadniczo tworzą jego wspólnotę w parafii. Wspólnoty Ruchu utrzymują ze sobą łączność spotykając się na Dniach Wspólnoty.

Odpowiedzialność za całość Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. Na szczeblu kraju, diecezji i parafii odpowiedzialność pełnią moderatorzy krajowi, diecezjalni i parafialni. Każdy moderator pełni swą posługę wraz z zespołem diakonii. Odpowiedzialność za Ruch podejmują zarówno osoby świeckie, jak i duchowne. Kapłani w Ruchu spełniają rolę moderatorów, a nienależący do niego – opiekunów. Spoczywa na nich odpowiedzialność za duchową formację uczestników Ruchu i pozostawanie w jedności z Kościołem powszechnym.

Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w r. 1954. Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”.

Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 – 27 II 1987).

Wspólnoty Ruchu w naszej diecezji:

Łapy, parafia św. Krzyża

Oaza Dzieci Bożych – klasy od 3 do 6 szkoły podstawowej – sobota godz. 14.00 w budynku szkoły katolickiej przy kościele
Oaza Nowej Drogi – gimnazjum – niedziela po Mszy wieczornej w budynku szkoły katolickiej
Oaza Nowego życia – ponadgimnazjalna i studenci – niedziela po Mszy wieczornej w budynku szkoły
strona wspólnot http://parafialapy.pl/wspolnoty/cat/id/100

Łomża

Parafia Katedralna, soboty – msza o 18:00, po mszy spotkanie;
Parafia Miłosierdzia Bożego, piątki – msza o 18:00, po mszy spotkanie;

Grajewo

Parafia MBNP, piątki – msza o 17:00, po mszy spotkanie;

Zambrów

Parafia Trójcy Przenajświętszej, piątki – msza o 18:00, po mszy spotkanie. Strona internetowa: http://oazazambrowtrojca.80.pl/.

Ostrołęka

Parafia Nawiedzenia NMP (Fara), wtorki – msza o 19:30; Strona internetowa: http://www.facebook.com/fara.ostroleka/;

Kolno

Parafia św. Anny, piątki – Msza o 18:00, adoracja, potem spotkanie;