czwartek, 12 wrzesień 2019 10:38

Komunikat dotyczący

3. Edycji Szkoły Ewangelizatorów Diecezji Łomżyńskiej

2019/2020

„Nie możemy być spokojni, gdy pomyślimy o milionach naszych braci i sióstr, tak jak my odkupionych krwią Chrystusa, którzy żyją nieświadomi Bożej miłości”. (Jan Paweł II, Redemptoris Missio nr 86)

Ewangelizacja wynika z nakazu naszego Pana Jezusa Chrystusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16, 15). Kościół żyje na tyle, na ile ewangelizuje, a parafia ze swej natury ukierunkowana jest na ewangelizację. Ewangelizacja parafialna powinna zmierzać do odnalezienia głębi życia religijnego jej członków, do odbudowy działalności formacyjnej, odnowienia i pogłębienia modlitwy. Pomocą w realizacji tego celu służą aktywni świeccy, jak też małe wspólnoty formacyjne i rodziny.

W celu lepszego zrozumienia współczesnych problemów parafii i odpowiedzi na nie poprzez zastosowanie odpowiednich metod ewangelizacji i duszpasterstwa, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego rozpoczyna nabór do 3. edycji Szkoły Ewangelizatorów Diecezji Łomżyńskiej.

Celem funkcjonowania Szkoły jest formacja dojrzałych chrześcijan odpowiedzialnych za Kościół, oraz wyposażenie ich w odpowiednie narzędzia ewangelizacyjne. Chcemy przybliżyć konkretnie, czym jest zagadnienie ewangelizacji po to, aby ewangelizator, mógł wiedzieć, jakie orędzie głosi. Ale też by ta ewangelizacja była mądra, przemyślana i oczywiście by była jak najbardziej skuteczna.

Spotkania cykliczne będą przebiegały w dwóch wymiarach: po pierwsze jest to formacja własna osób, które są w Szkole, ponieważ ewangelizacja rozpoczyna się w sercu ewangelizatora. Dlatego w pierwszej przestrzeni będziemy pogłębiać doświadczenie wiary, równocześnie dając systematyzację wiedzy dotyczącej rzeczywistości ewangelizacji w Kościele. Tematy, które między innymi będą podejmowane podczas spotkań:

1.Rola świeckich w Kościele i powszechne powołanie do ewangelizacji.

2. Miejsce parafii w Kościele i metody ewangelizacji we wspólnocie parafialnej.

3.Głoszenie kerygmatu.

4. Dobre wykorzystanie Pisma Świętego w  głoszeniu Dobrej Nowiny.

5. Narzędzia nowej ewangelizacji i rola świadectwa.

6. Strategia ewangelizacji oraz inne narzędzia ewangelizacji indywidualnej i grupowej.

Drugim wymiarem będzie rzeczywistość praktyczna. Chodzi o danie konkretnych narzędzi, warsztatów, doświadczenia do tego jak ewangelizować w praktyce. Dlatego uczestnikami Szkoły powinny być osoby uformowane w stopniu przynajmniej podstawowym, znane proboszczowi i przez niego delegowane. Należą do nich uczestnicy formacji we wspólnotach parafialnych, członkowie służby liturgicznej, członkowie rad duszpasterskich, katecheci itp. Sugeruje się, aby nie były to osoby zbyt młode i nazbyt wiekowe. Dzięki Szkole, mają one pomóc proboszczowi i innym duszpasterzom skuteczniej prowadzić zarówno duszpasterstwo parafialne, jak też dzieło nowej ewangelizacji.

Spotkania, pod egidą Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, będą prowadzone przez ks. Krzysztofa Kralkę SAC, ks. Adama Ulatowskiego, ks. Andrzeja Surdykowskiego, ks. Marka Żmijewskiego oraz osoby świeckie z Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 19 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Zapraszamy osoby z różnych wspólnot parafialnych, które pragną uczyć się ewangelizacji. Koszt uczestnictwa 150 zł za wszystkie spotkania. Więcej informacji pod numerami telefonu 509114457 i 513185002. Zapisy na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Należy podaćimię i nazwisko, parafię, e-mail oraz  numer telefonu.

+Tadeusz Bronakowski

Wikariusz Generalny

Łomża, dnia 11 września 2019 r.

N.1023/2019