wtorek, 21 maj 2019 08:55

60. rocznica święceń kapłańskich Biskupa Seniora Stanisława Stefanka

Komunikat dotyczący

60. rocznicy święceń kapłańskich Biskupa Seniora Stanisława Stefanka

We wspomnienie liturgiczne św. Ireneusza z Lyonu, 28 czerwca 2019 roku, mija 60. rocznica święceń kapłańskich Biskupa Seniora Stanisława Stefanka, który został wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym.

Przez lata swojej posługi Ksiądz Biskup Stanisław na trwałe wpisał się w historię naszej Ojczyzny, a przede wszystkim Diecezji Łomżyńskiej. W dniu 4 lipca 1980 roku został mianowany przez św. Jana Pawła II biskupem pomocniczym w Szczecnie i swoim zawołaniem biskupim uczynił słowa In omnibus Christus. W latach 1993 – 2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną ATK w Warszawie (od 1999 r. UKSW). W dniu 26 października 1996 roku został mianowany Biskupem Łomżyńskim. Objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października, a dnia 17 listopada tego roku odbył uroczysty ingres do Katedry Łomżyńskiej. Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 roku, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Biskup Stefanek zasiadał w Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz był wieloletnim przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. Dnia 11 listopada 2011 roku zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny w Łomży i przeszedł na emeryturę.

W imieniu Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, zapraszam wszystkich kapłanów i wiernych świeckich do wspólnego świętowania tej radosnej rocznicy. Uroczysta liturgia dziękczynna, z udziałem księży biskupów, kapłanów z instytucji centralnych Diecezji, księży dziekanów, proboszczów i wyświęconych przez Księdza Biskupa oraz sióstr i braci zakonnych, alumnów WSD i laikatu, będzie sprawowana w piątek 21 czerwca br. o godz. 12.00 w Katedrze Łomżyńskiej. Wszystkich księży zapraszamy do koncelebry i prosimy o przywiezienie alby i stuły koloru białego.

Ponadto w ramach obchodów Jubileuszu, o godz. 17.30 zostanie otwarta w Muzeum Diecezjalnym wystawa poświęcona życiu Jubilata, o godzinie 19.00 w Katedrze Łomżyńskiej odbędzie się uroczysty koncert Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej. Także do udziału w tych wydarzeniach zaproszeni są wszyscy Diecezjanie.

Ponadto w czasie wszystkich Mszy św. celebrowanych w niedzielę 23 czerwca br. należy wspomnieć rocznicę Księdza Biskupa we wstępie do Eucharystii i w modlitwie wiernych.

+ Tadeusz Bronakowski

Wikariusz Generalny

Łomża, dnia 14 maja 2019 r.

N.412/2019