piątek, 09 marzec 2018 12:34

Dzień Świętości Życia

Komunikat Wydziału Duszpasterstwa Rodzin
na Dzień Świętości Życia 2018

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 9 kwietnia 2018 r. obchodzić będziemy Dzień Świętości Życia. Dzień ten, ustanowiony przez św. Jana Pawła II, jest czasem szczególnej modlitwy w intencji dzieci poczętych i nienarodzonych, których życie w łonie matki z różnych powodów jest zagrożone.

1. Zachęcamy Księży Proboszczów do organizowania dla wiernych w parafiach nabożeństw w intencji ochrony i poszanowania każdego ludzkiego życia oraz do przeprowadzenia wśród wiernych Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa Adopcja jest modlitwą, którą może podjąć każdy człowiek w intencji dziecka, którego życie w łonie matki jest zagrożone, a którego imię jest znane tylko Bogu. Modlitwa trwa 9 miesięcy. Włączyć się w nią można poprzez deklarację, w której osoba zobowiązuje się odmawiać codziennie specjalną modlitwę w intencji dziecka i jego rodziców oraz jedną tajemnicę różańca. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane postanowienia. Materiały (deklaracje) dotyczące Dzieła Duchowej Adopcji można nabyć w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin w Kurii bądź u Księdza Dziekana.

2. W tym roku rusza VIII Edycja internetowej Akcji „Uratuj Świętego!”, organizowana przez Portal Młodych PokolenieJP2.pl i Diecezjalne Radio Nadzieja, w którą włączył się także Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Jest to Nowenna przed Dniem Świętości Życia. W ubiegłych edycjach włączało się w nią każdego roku ponad 11000 osób. Prosimy o nagłośnienie tej akcji w parafiach oraz wśród młodzieży na katechezie. Więcej informacji, materiały, rozważania, videokomentarze na stronie internetowej www.uratujswietego.pl

3. Prosimy także o podanie wiernym w ogłoszeniach parafialnych, informacji dot. ochrony ludzkiego życia: „Instytucje kościelne służą swą gotowością udzielania wielorakiej pomocy matkom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W naszej Diecezji istnieje: Fundusz Obrony Życia, Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, Telefon Zaufania (numer: 698 761 737). Szczególnym wyrazem tej gotowości są Okna Życia, jedno znajdujące się przy Opactwie Sióstr Benedyktynek ul. Dworna 32 w Łomży a drugie przy Domu Zakonnym Sióstr Szarytek ul. Szwedzka 2a w Ostrołęce (Fara), gdzie pozostawione dziecko zostanie otoczone troską i fachową opieką.” Okno Życia w Łomży, 28 kwietnia 2014 r. uratowało życie małej dziewczynki.

4. Informujemy, że organizowane w tym dniu w naszej Diecezji Marsze dla Życia i Rodziny, odbędą się w niedzielę 10 czerwca 2018 r. Dziękujemy wszystkim Organizatorom Marszów z poprzednich lat i jednocześnie gorąco zachęcamy do zaangażowania się w organizację Marszów dla Życia i Rodziny w tym roku, w jak największej liczbie miast i miasteczek naszej Diecezji.

Łomża, dnia 9 marca 2018 r.
N.252/2018

ks. Jacek Kotowski