piątek, 19 styczeń 2018 11:19

Komunikat dotyczący
51. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu
11 – 17 lutego 2018 r.

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości realizuje wieloletni program duszpasterski poświęcony trzeźwości Narodu, którego dopełnieniem i zarazem początkiem był, odbywający się w 2017 roku w całej Polsce, Narodowy Kongres Trzeźwości. Przebiegał on pod hasłem: „Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. Działaniom podejmowanym w roku 2018, w 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, przyświeca hasło: „Trzeźwość egzaminem z wolności”. Taki jest również tytuł tegorocznego „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości”, którego egzemplarze przekazujemy do parafii naszej Diecezji (do wykorzystania zwłaszcza w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość). Do Vademecum zostają dołączone także plakaty na 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu oraz broszura „Ku trzeźwości Narodu”, zawierająca „Przesłanie Narodowego Kongresu Trzeźwości 2017”.
     W lutym 2018 roku, w ramach 51. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, zostanie ogłoszony również Narodowy Program Trzeźwości. Chodzi o to, aby nie zagubić treści i nie zmarnować wysiłku ogromnej liczby osób zaangażowanych w prace kongresowe: władz państwowych, rożnych instytucji, organizacji pozarządowych czy mediów.
     Rok jubileuszowy 2018, rok odzyskania niepodległości przez Polskę, jest w duszpasterstwie trzeźwości nawiązaniem do słów św. Jana Pawła II, który powiedział: „Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale zdobywać”. Należy też pamiętać o cennej radzie Papieża Polaka, abyśmy dziękując za wolność Ojczyzny, równocześnie rozważali „co robić, aby nadawać jej ewangeliczny i ludzki kształt. Stale trzeba do tego pytania powracać, aby wolność źle wykorzystana nie prowadziła ku wewnętrznemu zniewoleniu jednostek i całego Narodu”.
     Dlatego też prosimy Księży Proboszczów o solidne przeprowadzenie w swoich parafiach Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, zachęcając wiernych do jak najliczniejszego udziału w liturgii.

Łomża, dnia 18 stycznia 2018 r.
N. 48/2018

+ Tadeusz Bronakowski