sobota, 15 lipiec 2017 20:31

Komunikat - Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

KOMUNIKAT
przed 33. Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską (PPŁ) na Jasną Górę
1-14 sierpnia w 2017 roku

Drodzy Bracia i Siostry!
     Rozpoczął się gorący czas dla organizatorów i uczestników Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę, bowiem już w następną niedzielę, 23 lipca br. ruszają zapisy na 33. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską. Zapewne kompletujecie swój ekwipunek, myślicie, co spakować do plecaka, wsłuchujecie się w prognozę pogody, by jak najlepiej przygotować się na trasę pielgrzymki. Wytrawni pielgrzymi wiedzą doskonale, na czym polega pielgrzymowanie i jak się przygotować do „rekolekcji w drodze”, ale każdy, kto wybiera się szczególnie po raz pierwszy, powinien skorzystać z informacji zawartych na stronie internetowej pielgrzymki www.pielgrzymka.lomza.pl. Znajdziecie tam niezbędną wiedzę o przygotowaniach i szczegółowe informacje o miejscach zapisów, wymarszu i trasie pielgrzymki.
     Pamiętajcie jednak, by każdy z Was, pielgrzymów, zabrał do swego plecaka INTENCJĘ, z jaką podąży na pątniczy szlak. Pielgrzymka wiąże się z ofiarą i wyrzeczeniem, poświęceniem swojego wakacyjnego czasu, by przez trudy i walkę duchową przemieniać się, porzucać przywiązanie do grzechu, by na nowo narodzić się dla Jezusa i Maryi.
     Wsparciem duchowym na pątniczym szlaku posłużą Wam duszpasterze, przewodnicy i spowiednicy, którzy zaproszą do sakramentu pokuty, wygłoszą konferencje, posłużą rozmową duchową, przeprowadzą adorację, tak by Was wzmocnić duchowo, pojednać z Bogiem. Centralnym punktem każdego dnia będzie Eucharystia.
     Jak słyszeliście w Liście Pasterskim Księdza Biskupa Janusza, a także w osobistych świadectwach kapłanów (wygłoszonych w okolicznościowych homiliach), tematem przewodnim będzie 100-lecie objawień Matki Bożej Fatimskiej oraz 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski. Do tych rozważań zapraszamy nie tylko pielgrzymów na trasie, ale także Pielgrzymów Grupy Białej, która będzie gromadziła się w parafiach na uroczystych Apelach. Już dzisiaj dziękuję kapłanom za podjęcie się tego duchowego dzieła, w którym na terenie diecezji łomżyńskiej uczestniczy kilka tysięcy osób.
Drodzy Pielgrzymi Duchowi, gromadźcie się licznie w swoich parafiach, by wspierać pątników podążających przed oblicze Matki Bożej na Jasnej Górze. Wasza modlitwa jest nieocenionym darem dla organizatorów i pątników Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej. Hasło: „Idźcie i głoście” świetnie oddaje także charakter Grupy Białej. Przez 14 dni w białych strojach i przypiętymi znaczkami, będziecie szli przez swoje miejscowości na apele do świątyń figurek i grot Matki Bożej. To piękne świadectwo. Dlatego już dzisiaj dziękuję Wam za to świadectwo, za modlitwę i ofiarę składaną przy zapisach i w czasie apeli, by wspomóc organizację naszej pielgrzymki.
    Podziękowaniem i znakiem łączności Organizatorów i Pątników z Pielgrzymami Duchowymi i Dobroczyńcami jest:
- czternaście Mszy św. sprawowanych na trasie pielgrzymki w intencji osób, które zapisały się do grupy białej oraz wszystkich Dobroczyńców,
- codzienna modlitwa w ich intencjach, w każdej grupie regionalnej,
- znak grupy św. Jana Pawła II niesiony na czele pielgrzymki.
     Drodzy Bracia i Siostry!
     Piesza Pielgrzymka Łomżyńska winna być dziełem całej diecezji. Dlatego proszę o liczne zaangażowanie się i pomoc w jej organizacji. Wszystkich, którzy wesprą pielgrzymowanie, zapewniam o naszej modlitwie.

Wszystkim Pielgrzymom i Organizatorom 33. PPŁ z serca błogosławię

Łomża, dnia 14 lipca 2017 r.
N. 972/2017

                                                                                   + Tadeusz Bronakowski
                                                                                      Wikariusz Generalny


ZAPISY, będą prowadzone w parafiach od niedzieli 23 lipca.
W Łomży, jak co roku, zapisy będą w Sekretariacie Pielgrzymki przy ul. Sadowej 3 (przy katedrze), w godz. 12.00-13.00 oraz 16.00-18.00
Do zapisu niezbędny jest dokument tożsamości.
Młodzież
- do lat 15 włącznie pielgrzymuje w towarzystwie osoby pełnoletniej,
- od 16 do 18 lat wędruje za pisemną zgodą rodziców, przedstawioną przy zapisie.

KOSZT
WPISOWE na pielgrzymkę, wynosi: 120 zł (wraz z koszulką w kolorze grupy którą otrzymujemy na trasie PPŁ); dla uczestników do lat 15 włącznie - 90 zł.
Z wpisowego zwolnieni są: dzieci do 7 roku życia włącznie oraz Służba Medyczna posługująca na pielgrzymce (opłacają jedynie bagaż w kwocie 60 zł).
OPŁATA RODZINNA. Dla członków rodziny w linii prostej (rodzice, dzieci, dziadkowie, rodzeństwo) zostały przewidziane zniżki:
1 osoba płaci 100% wpisowego (+obowiązkowa opłata za bagaż 60 zł/os.)
2 i 3 osoba płaci 50% wpisowego (+ obowiązkowa opłata za bagaż 60 zł/os.)
4 i następne osoby są zwolnione z opłaty wpisowego (wnoszą jednak obowiązkową opłatę za bagaż 60 zł/os.).
Proszę pamiętać o zabraniu podstawowej apteczki.
Wszyscy Pielgrzymi ubezpieczeni są w stopniu podstawowym.
Opłata za bagaż pobierana jest z góry przy zapisywaniu się na Pielgrzymkę!
Cena bagażu, 60 zł, obejmuje plecak lub torbę turystyczną z zapakowanym do środka śpiworem i dołączoną na zewnątrz karimatą. Bagaż zasadniczy nie może być cięższy niż 20 kg.
Za nadbagaż będą pobierane dodatkowe opłaty.
Bagaże dodatkowe, a więc namioty, dodatkowe torby, regulujemy u kierowcy samochodu bagażowego grupy. Aby zdać bagaż na samochód ciężarowy, należy okazać Kartę Pielgrzyma.

Zakończenie pielgrzymki:
Wejście na Jasną Górę, w dniu 13 sierpnia, nastąpi ok. godz. 19.00, gdzie przed Wałami Jasnogórskimi odbędzie się prezentacja Pielgrzymki. A ok. godz. 19.30 pod przewodnictwem Pasterza Diecezji, Bpa Janusza Stepnowskiego, będziemy uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Rozwiązanie 33. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę nastąpi 14 sierpnia br., po Mszy św. o godz. 9.00 na Wałach Jasnogórskich.
Wszystkie bieżące informacje o pielgrzymce można śledzić na stronie www.pielgrzymka.lomza.pl
Informacje, nt. wymarszu, do odczytania w dekanatach, z których wychodzą poszczególne grupy pielgrzymkowe.

WYMARSZ
Wymarsz z Łomży: 1 sierpnia, po mszy św. w Katedrze o godz. 6.00, na pielgrzymi szlak wyruszy grupa żółto-brązowa. Przewodnikiem jest: Ks. Grzegorz Kosiorek.
W grupie pielgrzymują pątnicy z obydwu dekanatów łomżyńskich, dekanatu Piątnica, Grajewo, Szczuczyn, Jedwabne i Kolno.
Wymarsz z Ostrołęki: 1 sierpnia po mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 w kościele pw. Nawiedzenia NMP (farnym).
Przewodnikiem jest Ks. Łukasz Gołaszewski. W grupie pielgrzymują pątnicy z dekanatów: Różan, Kadzidło, Krasnosielc, Ostrołęka Nawiedzenia NMP, Ostrołęka św. Antoniego, Myszyniec, Chorzele i Rzekuń.
Wymarsz z Zambrowa: 1 sierpnia po mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Przewodnikiem jest Ks. Krzysztof Oporek. W grupie pielgrzymują pątnicy z dekanatów: Zambrów, Kobylin, Wysokie Mazowieckie, Łapy, Szepietowo i Czyżew.
Wymarsz z Ostrowi Mazowieckiej: Grupa srebrna rozpoczyna pielgrzymowanie 2 sierpnia Mszą św. o godz. 9.00 odprawianej w Parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Przewodnikami są Ks. Andrzej Muzyczak oraz Ks. Michał Turbaczewski. W grupie pielgrzymują pątnicy dekanatów: ostrowskich: Wniebowzięcia NMP i Chrystusa Dobrego Pasterza.
Wymarsz z Wyszkowa: Grupa fioletowa, rozpoczyna swoje pielgrzymowanie, 3 sierpnia, mszą św. o godz. 6.00 sprawowaną w kościele pw. Św. Wojciecha. Przewodnikami w grupie są Ks. Andrzej Waszczeniuk oraz Ks. Karol Skrodzki. W grupie pielgrzymują pątnicy z dekanatu wyszkowskiego i parafii Długosiodło.

                                                                                Ks. Piotr Mazurek
                                                   Kierownik Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę
 
Czytany 1520 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png