wtorek, 26 listopad 2019 19:23

Parafia pw. Bożego Ciała w Łomży otrzyma relikwie św. brata Alberta Chmielowskiego

arafia pw. Bożego Ciała w Łomży rozpocznie Adwent uroczystym wprowadzeniem relikwii św. brata Alberta Chmielowskiego. Założyciel dwóch zgromadzeń: Braci Albertynów i Sióstr Albertynek opiekował się sierotami, kalekami i bezdomnymi. Został kanonizowany przez św. Jana Pawła II. Teraz jego relikwie znajdą się w parafialnej świątyni.

Albert Bernard Hilary Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 roku w Igołomi niedaleko Krakowa. Brał udział w powstaniu styczniowym, później pobierał nauki artystyczne w Paryżu, studiował malarstwo. Za zgodą Albina kardynała Dunajewskiego przywdział habit tercjański, składając rok później śluby zakonne. Zakładał domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych, organizując poza tym pracę bezrobotnym.

Relikwie św. brata Alberta zostaną uroczyście wprowadzone do łomżyńskiego kościoła pw. Bożego Ciała podczas niedzielnej Mszy św. o godzinie 10:00. Specjalnie na tą okoliczności parafię odwiedzą siostry Albertynki.

Wydawałoby się, że w epoce racjonalizmu ośmieszany przez długie lata kult relikwii raczej zaniknie. Tymczasem obserwujemy zaskakujący renesans kultu świętych poprzez uczczenie relikwii. Wierni wykazują się tutaj niezwykłym zmysłem wiary i zawierzenia – podkreśla proboszcz ks. Wojciech Nowacki.

W świątyni znajdują się już relikwie między innymi św. Jana Pawła II, św. siostry Faustyny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Stanisława Kostki.

pd