poniedziałek, 01 lipiec 2019 09:15

W trzy dni do hodyszewskiej Matki Pojednania

Przed nimi 78 kilometrów, które pokonają w ciągu trzech dni. Pielgrzymka z Łomży do Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie po raz 17 wyruszy z parafii pw. św. Andrzeja Boboli. Dlaczego do Hodyszewa? Bo tytuł nadany wizerunkowi Matki Bożej z hodyszewskiego sanktuarium wiąże się z przykładem życia patrona parafii – św. Andrzeja Boboli.

Św. Andrzeja Bobolę nazywa się patronem od pojednania, zwłaszcza w kontekście pojednania między odłamami chrześcijaństwa, prawosławiem i katolicyzmem. Hodyszewskie Sanktuarium mieści się na styku diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej i archidiecezji białostockiej. Niegdyś była to jak gdyby granica między wyznawcami prawosławia i katolicyzmu. W tym sanktuarium, przed Matką Bożą Pojednania modlili się wszyscy – mówi proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży, ks. Andrzej Popielski.

Dystans i czas wędrówki z Łomży do Hodyszewa jest znacznie krótszy od tego, który trzeba by poświęcić na dojście na Jasną Górę. Mimo to, także w tym przypadku do drogi trzeba się odpowiednio przygotować: Bardzo ważne jest nastawienie, postawa dziękczynienia, radości z tego, że mogę iść, wiara w to, że dojdę do celu. Zabieramy ze sobą modlitewnik i różaniec, wygodne buty, płaszcz przeciwdeszczowy, karimatę, wodę… Główny bagaż wieziemy w kolei bobolańskiej. Po drodze nie musimy martwić się o posiłki, bo jesteśmy bardzo gościnnie witani przez mieszkańców mijanych miejscowości – dodaje ks. Popielski.

Pielgrzymi wyruszą 5 lipca o godz. 7.30 z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Do celu dotrą 7 lipca. Więcej szczegółów i zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.