poniedziałek, 01 lipiec 2019 09:10

Konno do Maryi Hetmanki – XX Konna Pielgrzymka na Jasną Górę

Wśród pielgrzymek do sanktuariów maryjnych największy procent stanowią autokarowe i pisze. Organizowane są także rowerowe i na rolkach. Wśród różnych rodzajów pokonywania pątniczych dróg jest jeden, który od dwudziestu lat obecny jest w naszej diecezji, to Konna Pielgrzymka na Jasną Górę z Zarąb Kościelnych. Idea pielgrzymowania zrodziła się w roku jubileuszowym. W sercach ułanów snuła się myśl aby podziękować Hetmance Żołnierza Polskiego za wszelkie zwycięstwa, ale także za dar wiary. Tegoroczna pielgrzymka to również wynagrodzenie Bogu i Matce Najświętszej za wszelkie zniewagi i bluźnierstwa jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach.

W Zarębach Kościelnych 25 czerwca o godzinie 19.00 odprawiona została Msza św. rozpoczynająca jubileuszową XX Konną Pielgrzymkę na Jasną Górę. Eucharystia celebrowana była przez księży: Andrzeja Dmochowskiego – komendanta pielgrzymki, Grzegorza Śniadacha – szefa przemarszu i odpowiedzialnego za logistykę, Łukasza Wawro (arch. warszawska) – kwatermistrza i ojca duchownego pielgrzymki. We Mszy uczestniczyli kawalerzyści, ich rodziny, siostry zakonne, parafianie i osoby związane z organizacją wydarzenia. Obecni byli pan płk Kazimierz Pałasz, pani Urszula Wołosiewicz wójt gminy Zaręby Kościelne. Ks. Andrzej Dmochowski powiedział w homilii: Cieszę się, że są szaleńcy, którzy podjęli się trudu, żeby wspólnie pielgrzymować. Nasza pielgrzymka w tym roku niech będzie aktem pokutnym, za zniewagi, bluźnierstwa które miały miejsca. (…) Pielgrzymka to nie rajd konny, to nie wycieczka. Tego nie muszę wam tłumaczyć bo wiele razy to udowodniliście. Widząc waszą wiarę i modlitwę nimi się buduję i to też jest dla mnie inspiracją do pielgrzymowania”. Przed błogosławieństwem ułani złożyli przysięgę pielgrzyma, a płk Pałasz życzył aby: XX Kawaleryjska Konna Pielgrzymka na Jasną Górę była kolejnym wielkim przeżyciem dla wielu. Ku chwale Ojczyzny i pamięci kawalerzystów 10 Pułku, ale także tych którzy w zarębskiej kawalerii stanowili główny trzon i cieszymy się, że kolejne pokolenia, choć nie wielkie, ale z tak wyrazistym religijnym stylu kultywują te tradycje. Po zakończonej modlitwie w kościele wszyscy udali się na plac, gdzie odbył się apel. Odczytano rozkaz pielgrzymkowy, złożono meldunek, odśpiewano Apel Jasnogórski.

Wymarsz na szlak odbył się o godzinie 5.30 (26.06), ale nim to nastąpiło ks. Robert Zabielski odmówił modlitwę nad pielgrzymami i poświęcił uczestników. Co rocznie na pożegnaniu gromadzą się bliscy i parafianie. Kawalerzyści po wjechaniu na drogę rozpoczęli śpiew godzinek. Nie tylko można było usłyszeć pieśni maryjne podczas drogi, ale też pieśni patriotyczne.

W pielgrzymce uczestniczy 17 ułanów, wspieranych przez grupę kwatermistrzowską.

xrsz