czwartek, 08 listopad 2018 12:58

11 listopada zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach diecezji

Decyzją biskupa Janusza Stepnowskiego 11 listopada br. o godz. 11.00, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zabrzmią dzwony we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji łomżyńskiej.

Jest to inicjatywa podjęta w odpowiedzi na apel Prezydenta RP Andrzeja Dudy (w uzgodnieniu z ks. abpem Stanisławem Gądeckim, Przewodniczącym KEP).

Kancelaria Prezydenta RP argumentuje powyższą inicjatywę w następujący sposób: "Część tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbywa się w stulecie odrodzenia Państwa Polskiego, stanowi wspólne odśpiewanie Hymnu Rzeczypospolitej. W tym wyjątkowym dniu hymn będzie wykonywany w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie punktualnie o godz. 12.00. Bicie dzwonów jako podniosły symbol, towarzyszący szczególnym chwilom, stanowiłby jednocześnie uroczysty i wyraźny sygnał do rozpoczęcia wspólnego odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej, który - do czego zachęca Prezydent Andrzej Duda - będzie wykonywany jako hołd oddany Niepodległej Ojczyźnie, oznaka naszej narodowej przynależności oraz trwały element jednoczący wszystkich Polaków".

Informacja została podana do wiadomości wszystkich proboszczów w diecezji.

red/KDwŁ