wtorek, 06 listopad 2018 14:10

"Zaangażowani do końca". Modlitwa za zmarłych kapłanów

Za zmarłych biskupów, kapłanów i seminarzystów modlili się wierni podczas poniedziałkowej Mszy świętej w łomżyńskiej Katedrze. Eucharystii przewodniczył biskup  Janusz Stepnowski, który w homilii przypomniał o zmarłych w tym roku diecezjalnych kapłanach. Wśród nich biskup Janusz zwrócił szczególną uwagę na ks. kanonika Jerzego Polkowskiego – proboszcza parafii w Szczepankowie: Ksiądz Polkowski został powołany do Pana w dniu, w którym zdał parafię i miał odejść na emeryturę. Tego samego popołudnia Bóg wziął go do siebie, już nie jako proboszcza ale kapłana emeryta. Ta śmierć ukazuje nam kapłana zaangażowanego, będącego na posterunku do ostatniego momentu swojej czynnej służby kapłańskiej – podkreślił biskup Stepnowski.

W swojej homilii biskup odniósł się również do słów z Ewangelii wg św. Łukasza, gdzie mowa jest o uczcie z ubogimi i niewidomymi. Podkreślił, że wybrane słowa Pisma Świętego ukazują wyjątkową symbolikę: Jezus zaprasza nas na ucztę. Pod tym pojęciem uczty, wieczerzy lub szabatowego posiłku ukrywa się ta jedna jedyna uczta, do której dążymy wszyscy – uczta eschatologiczna i ostateczna, kiedy po drugiej stronie spotkamy się z Panem, który zmartwychwstał i powoła nas na nowo do życia – mówił pasterz diecezji.

Modlitwa za zmarłych biskupów kapłanów i seminarzystów wpisała się w trwającą właśnie w Kościele oktawę Wszystkich Świętych.

Bogu Miłosiernemu polecamy zmarłych pasterzy diecezji: Romualda Jałbrzykowskiego, Stanisława Kostkę Łukomskiego, Czesława Falkowskiego i Mikołaja Sasinowskiego oraz biskupów pomocniczych: Bernarda Dębka, Tadeusza Pawła Zakrzewskiego, Czesława Rydzewskiego, Aleksandra Mościckiego, Edwarda Eugeniusza Samsela oraz Tadeusza Józefa Zawistowskiego.

Wieczny odpoczynek racz dać Panie również kapłanom, którzy odeszli po nagrodę w niebie w tym roku. Są to: ks. Marian Borecki, ks. Andrzej Franciszek Gąsewski, ks. Jerzy Roman Prusakiewicz, ks. Heliodor Piotr Sawicki, ks. Ferdynand Jan Gryszko, ks. Tadeusz Żur, ks. Edmund Chmielewski, ks. Jerzy Polkowski, ks. Edward Buczyński. Miłosiernemu Bogu polecamy również duszę siostry Ewy Gindy – nazaretanki, która posługiwała w Łomży.

pd