środa, 24 październik 2018 15:30

Proboszczowie poznawali strategię ewangelizacji

W mocy Bożego Ducha – to myśl przyświecająca dzisiejszemu spotkaniu formacyjnemu księży proboszczów diecezji łomżyńskiej.

W murach Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży duchowni zastanawiali się między innymi nad rolą świeckich w Kościele. Przed nami nowy Rok Duszpasterski. Myśl „W mocy Bożego Ducha” jest jedną z trzech realizowanych w ostatnim czasie. Kościół porusza aspekt wydobycia z naszej chrześcijańskiej tożsamości darów Ducha Świętego. To nic innego jak wezwanie do apostolstwa. Ważną kwestią jest również zaangażowanie świeckich w Kościół – mówił ks. Jacek Czaplicki – przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Łomżyńskiej

Spotkanie odbywa się raz w roku. Tegorocznej dyskusji towarzyszyła między innymi prelekcja ks. Krzysztofa Kralki – Przewodniczego Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Duchowny podkreślał, że współczesna ewangelizacja wymaga uporządkowania i pewnej strategii, a chaotyczne mówienie o Bogu może zniechęcić i ośmieszyć. W rozmowie z reporterem Radia Nadzieja Pawłem Dąbkowskim powołał się na osobę Chrystusa, który od samego początku przyjął pewien plan zbawienia, który konsekwentnie realizował i nigdy nie głosił Dobrej Nowiny „byle jak”. Odniósł się również do funkcji proboszcza w dziele ewangelizacji: Proboszcz w parafii jest przede wszystkim pasterzem, a godność kapłańska czyni go głównym strategiem ewangelizacji. On określa i rozeznaje priorytety, porządkuje również ich realizację. Jeśli mówimy o większej parafii, wtedy otrzymuje do pomocy wikariuszy. Jeśli chce pracować pod kątem osiągnięcia celu, musi stać się człowiekiem współpracy, zapraszać i gromadzić wokół siebie odpowiednich ludzi – mówił ks. Kralka.

Diecezja łomżyńska składa się w dużej mierze z parafii wiejskich, w których ilość wiernych nie przekracza tysiąca. Podczas spotkania wielokrotnie nawiązywano do tych małych wspólnot, akcentując ich szczególnie rodzinny charakter jako pole do głębszej pracy nad pogłębianiem wiary i zaangażowania świeckich. W parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Amelinie jest 630 wiernych. Proboszcz parafii ks. Szczepan Borkowski podkreśla, że mała społeczność pozwala ludziom bardziej się jednoczyć wokół Kościoła: W małej parafii łatwiej jest przekazać zwykłe informacje, nie ma tu problemu w dotarciu do ludzi. Nasi wierni gromadzą się w kole różańcowych, a trzy lata temu zgłosili się również chętni, którzy podjęli modlitwę za dzieci. Powstało stowarzyszenie parafialne, nie brakuje służby liturgicznej. Amelin jest parafią typowo wiejską. Jeżeli organizujemy misterium i występuje 70 osób, jest to 10 procent całej parafii. W Przegląd Pieśni Wielkopostnych angażuje się ponad 100 wiernych, co jeszcze mocniej wpływa na życie lokalnego Kościoła.

Spotkanie formacyjne księży proboszczów diecezji łomżyńskiej organizowane jest przez Wydział Duszpasterstwa Kurii Łomżyńskiej. W dzisiejszym brał również udział biskup Tadeusz Bronakowski.

pd