piątek, 21 wrzesień 2018 13:09

Jubileusz – 35-lecia kapłaństwa

Wspólnota parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Czyżewie miała niecodzienną okazję przeżycia 35. rocznicy święceń kapłańskich rocznika 1982/1983 łomżyńskiego Seminarium.

W niedzielne popołudnie 16 września 2018 roku na zaproszenie ks. kan. Eugeniusza Sochackiego do wspólnej celebracji Eucharystii przybyli kursowi koledzy, by razem dziękować Bogu za dar powołania i łaskę posługi duszpasterskiej. Obecnych było jedenastu z trzynastu neoprezbiterów wyświęconych w 1983 roku, dwaj nieobecni kapłani posługują na placówkach duszpasterskich poza granicami Polski. Koncelebransi modlili się również w intencji swego kolegi z roku śp. alumna Zbigniewa Bielickiego, który zginął w wypadu. Gospodarz miejsca, ks. Eugeniusz w słowie wstępnym podkreślił znaczenie spotkań rocznicowych z okazji święceń kapłańskich w życiu każdego duszpasterza – jest to moment dołączenia do wspólnoty w wielkiej rodzinie kapłańskiej. Po imiennym przedstawieniu dostojnych jubilatów przez ks. kan. Sochackiego liturgię poprowadził ks. kan. Mieczysław Orłowski, obecnie proboszcz w Wyszonkach Kościelnych.

Homilię wygłosił ks. kan. Jan Płoński pełniący obecnie funkcję proboszcza w parafii Puchały. W kontekście Jezusowego zapytania: „Za kogo uważają Mnie ludzie?”, popłynęły słowa o istotę posługi duszpasterskiej w relacji do wyzwań współczesności i doświadczeń bólu czy cierpienia towarzyszących każdemu człowiekowi. Pociecha płynie dla nas z nadziei, że czyste serce zawsze otrzymuje łaskę od Boga. Takiej łaski doznał św. Piotr, który nie mogąc pogodzić się z zapowiedzią Jezusa o cierpieniu Syna Człowieczego, usłyszał szorstkie: „Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie”, co – jak wyjaśnił kaznodzieja – przy pewnej interpretacji leksykalnej, z nawiązaniem do Wulgaty, można tłumaczyć jako propozycję, by Piotr usunął się Jezusowi z drogi, stanął za Nim, a następnie podążał Jego drogą.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali młodzi przedstawiciele wspólnoty parafialnej w Czyżewie. Jubilaci usłyszeli życzenia jeszcze wielu kolejnych rocznic święceń kapłańskich w takim składzie, sił mocą Chrystusową do dalszej posługi i obrony w łaskach Matki Pięknej Miłości. Jednak ostatnie słowo należało do głównego celebransa, który w kontekście złożonych przez młodzież życzeń skromnie, w imieniu wszystkich jubilatów, zauważył, iż rozumu nabrać to trudna sztuka, ale łask Bożych, to wszystkim nam potrzeba. Uroczystość zakończyła ulubiona pieśń św. Jana Pawła II – „Barka”.

Krajewski Zbigniew / Foto: Justyna Kulesza