wtorek, 04 wrzesień 2018 12:02

Żeby Polska była Polską, musi być trzeźwa - X Forum Trzeźwościowe

To było wielkie święto ku czci trzeźwości, wynik długoletniej współpracy Łomżyńskiego Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość z duszpasterzami naszej diecezji. X Forum Trzeźwościowe zainaugurowała sobotnia (01.08) Msza Święta pod przewodnictwem bpa Tadeusza Bronakowskiego- Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Później było świętowanie w gronie członków i przyjaciół stowarzyszenia, a także otwarty niedzielny piknik rodzinny przy parafii św. Andrzeja Boboli w Łomży.

Dojrzały patriotyzm to troska o rozwój kraju, ale również rozwój jego mieszkańców. Trzeba zatem troszczyć się o zdrowie fizyczne, o dojrzałość psychiczną, moralną, duchową i religijną. Patriotyzm to odpowiedzialna miłość. Trzeba do niej dorastać i uczyć się jej, a także poświęcać się dla niej. Bez paktowania ze złem i ograniczania wewnętrznej wolności. Żeby Polska była Polską, musi być trzeźwa– mówił w homilii Mszy Świętej, inaugurującej X Forum Trzeźwościowe bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Po uroczystej Mszy Świętej i modlitwie różańcowej przed znajdującą się przy parafii św. Andrzeja Boboli figurą Maryi, nadszedł czas na świętowanie przy dobrym posiłku i muzyce. Członkowie stowarzyszenia zaprosili wszystkich chętnych do udziału w pikniku rodzinnym, który podobnie jak Msza Święta odbył się w parafii św. Andrzeja Boboli w Łomży. O szczegóły współpracy stowarzyszenia i parafii zapytaliśmy jej proboszcza, ks. Andrzeja Popielskiego.

Współpraca wielu podmiotów wynika z przyjacielskich relacji, ale też z tego, że mamy wspólny problem i że razem możemy coś zmienić. Wielu ludzi w naszym mieście i w całej naszej ojczyźnie jest zainteresowanych życiem w trzeźwości. Na wydarzenia tego typu przybywają przyjaciele stowarzyszenia, a także należący do ruchów Anonimowych Alkoholików z Opoczna, z Radomia, z Mławy i okolicznych miejscowości– mówił ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży.

Głównym celem stowarzyszenia jest pomaganie osobom z problemem uzależnień, a także ofiarom przemocy w rodzinie. Dla osoby uzależnionej najgorsza jest nuda- bo osoba uzależniona miała swój zamknięty świat, a nie mając zajęcia gubi się  w tym „nowym’ świecie. Pomagamy zagospodarować wolny czas, w ramach możliwości znaleźć pracę, tak by osoby uzależniona mogła wyjść na prostą, poczuć że jest pełnowartościowym człowiekiem– mówi Robert Grzymała, prezes Łomżyńskiego Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość.

Aby skontaktować się z członkami stowarzyszenia wystarczy odwiedzić ich łomżyńską siedzibę mieszczącą się przy ul. Dwornej 13. Działa ona w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach od 18.00 do 20.00 oraz w niedzielę w godz. od 17.00 do 20.00. Możliwy jest też kontakt telefoniczny pod nr. 86 216 37 50/ 516 814 655.

Beata Borkowska/ Paweł Dąbkowski