poniedziałek, 25 czerwiec 2018 15:32

"Wy też macie prawo cierpieć!" - diecezjalna pielgrzymka mężczyzn

Mężczyźni diecezji łomżyńskiej zawierzyli się św. Józefowi. Odczytanie aktu odbyło się 24 czerwca w sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie podczas II Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn. Mszę św. w tej intencji sprawował ks. kan. Jacek Czaplicki, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej.

Pielgrzymka mężczyzn to nie tylko oddanie czci Świętej Rodzinie z Nazaretu, ale przede wszystkim szukanie wzorca w realizacji powołania bycia mężczyzną. Tym ponadczasowym wzorcem jest św. Józef. To właśnie Jemu mężczyźni z Wyszkowa postanowili zawierzyć się poprzez wspólne odczytanie aktu podczas II Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn.

Czy mężczyźni mogą cierpieć? – zapytał na początku homilii ks. kan. Jacek Czaplicki, wspominając historię proroka Eliasza. To taki celebryta, który został wybrany nie tylko do głoszenia słowa Bożego, ale też modlił się na górze przemienienia. Jednak czytamy, że mimo iż był wielkim prorokiem, przeszedł kryzys – stracił wiarę w to, co robił. On, wielki mąż Boży, prosił Go o śmierć. I tak możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, że mężczyźni też cierpią, mają do tego prawo. Niekiedy bardziej niż kobiety, a często też i przez kobiety. Jedne ganią mężczyzn, że za mało zarabiają, inne, że zbyt często ich nie ma w domu.

Kapłan uświadomił też, co robić w przypadku niepowodzeń – Prorok Eliasz z pomocą Bożą poszedł na górę Horeb – do miejsca swojego szczęścia. Kiedy schował się we wnęce, uświadomił sobie, że jest szczęśliwy, bo jest blisko Boga. Dlatego, kiedy przychodzi kryzys musimy wracać do tych miejsc, chwil, kiedy byliśmy najbardziej szczęśliwi. Jednak pamiętajmy, że wszystko, co rodzi się w nas, musi być okupowane cierpieniem, abyśmy później mogli na nowo odżyć. Dla nas niech tą górą Horeb będzie Eucharystia, która będzie leczyć nasze rany.

Jednak, jak przyznał ks. Czaplicki – to kobiety częściej się modlą. To mama uczy znaku krzyża swoje dzieci, przygotowuje je do Komunii św. U wielu mężczyzn z kolei występuje brak dobrych relacji z dziećmi. Jesteśmy mniej wylewni, a przecież przez dotyk i czułość dzieci rozwijają się prawidłowo. My, ojcowie duchowni też przechodzimy kryzysy. Jednak jeżeli chcesz zrozumieć swoje życie, poprawić relacje, być dobrym ojcem zacznij od modlitwy różańcowej. Kiedy chłopiec bierze różaniec do ręki, staje się mężczyzną.

MG