poniedziałek, 11 czerwiec 2018 15:37

Życie jest nieocenionym darem. Marsz dla życia i rodziny

W niedzielę, w samo południe uroczystą mszą św. koncelebrowaną rozpoczął się w Łomży Marsz dla życia i rodziny. W tym roku w całej Polsce przebiegał on pod hasłem „Polska rodziną silna!”.

W homilii ks. Jacek Kotowski diecezjalny duszpasterz rodzin mówił o wartości małżeńskiej miłości zanurzonej w Bogu.

Nigdy jako rodzina nie wyglądacie tak pięknie i jak wtedy, kiedy trwacie przed Najświętszym Sakramentem, jak wtedy kiedy przychodzicie do kościoła czy w domu zginacie kolana do modlitwy. Nigdy małżonkowie nie wyglądają piękniej jak wtedy, kiedy trwają w jedności przed Bogiem – bo to On jest twórcą małżeństwa i rodziny – mówił do zgromadzonych ks. Kotowski.

Wskazał na Jezusa w Kanie Galilejskiej jako na tego, który odpowiada na zaproszenie, przychodzi i pomaga w najtrudniejszym momencie.

Jezus, jego uczniowie i matka poszli na wesele i my świetnie wiemy co się tam wydarzyło. To tam Jezus objawił, że jest Mesjaszem. To tam na weselu Jezus dokonał pierwszego cudu. To właśnie tam na weselu Jezus zaczął naprawiać świat po grzechu i zobaczcie, że zaczął od pomocy konkretnemu małżeństwu, konkretnej rodzinie naprawianie świata i spełnianie tej misji odkupienia człowieka. Jezus rozpoczyna od pomocy konkretnej rodzinie, tak bracia i siostry w oczach Pana Boga wasza relacja i wasze małżeństwo ma naprawdę wielką wartość, nieocenioną wartość – mówił kaznodzieja.

W swoim słowie diecezjalny duszpasterz rodzin mówił też o miłości małżeńskiej, która nie jest przypadkowa ale chciana i zaplanowana przez Boga od samego początku.

To, że dzisiaj siedzicie obok siebie, że przynosicie swoje dzieci na muszę świętą, to nie jest to dzieło przypadku bo widzicie Paweł wielokrotnie powtarzał, że miłość małżeńska to nie jest dzieło przypadku, to nie jest wynik działania nadzwyczajnych siły przyrody ale miłość małżeństwa, która jest między wami to jest dzieło samego Pana Boga. To On przeznaczył mężczyznę i kobietę do życia w miłości, tej wierny i wyłącznej, nierozerwalnej. Pan Bóg powiedział tym pierwszym małżonkom żeby byli płodni, żeby przyjęli każde dziecko, nawet w adopcji, bo rodzina jest otwarta na dziecko i to też bracia i siostry mówi nam bardzo wyraźnie, że życie jest nieocenionym darem, że każde dziecko, które macie obok siebie czy trzymacie na rękach jest po prostu darem Pana Boga.

Ksiądz Kotowski przypomniał też, że dziecko nie jest własnością rodziców, ale na pewno jest ich najlepszą lokatą na wieczność.

Moi drodzy możemy zdobywać w życiu różne rzeczy. Budować piękne domy, kupować najlepsze samochody, robić wielką karierę zawodową ale to wszystko trzeba będzie zostawić. A wasze dziecko, któremu przekazaliście życie współpracując z Bogiem ma nieśmiertelna duszę i ono w ten sposób będzie żyło na wieki. I to jest doniosłość waszego powołania. Jeżeli jesteś więc mężem, żoną. Jeżeli więc jesteś ojcem i matką czy to w sposób biologiczny czy adopcyjny to proszę cię jako duszpasterz rodzin nabierz teraz powietrza w piersi, podnieś głowę do góry i bądź dumny z tego, że spełniasz najpiękniejsze powołanie jakie Bóg dał człowiekowi. Bo nie ma nic bardziej wzniosłego i nic bardziej piękniejszego.

Po mszy św. w trakcie, której troje dzieci zostało włączone do wspólnoty Kościoła przez chrzest z kościoła katedralnego wyruszył wielobarwny pochód, który przy dźwiękach radosnych piosenek udał się w kierunku kościoła pw. Krzyża świętego gdzie obywał się festyn parafialny. Na zakończenie marszu, pasterskiego błogosławieństwa udzielił bp Tadeusz Bronakowski, który podziękował uczestnikom za ich świadectwo i troskę o każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

JE