poniedziałek, 11 czerwiec 2018 15:35

Miejsce bliskości Boga. Poświęcenie kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie [FOTO]

Kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata został poświęcony w sobotę 9 czerwca br. przez bpa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, który przewodniczył Mszy Świętej. W uroczystości wzięli udział bp Tadeusz Bronakowski, bp senior Stanisław Stefanek, zaproszeni kapłani, osoby życia konsekrowanego, parlamentarzyści, samorządowcy, dostojni goście i parafianie.

Po rozpoczęciu liturgii, Andrzej Duda – burmistrz Kolna, ale także jako parafianin przywitał gości. Wspomniał również postać śp. ks. prał. Jana Lucjana Grajewskiego, orędownika budowy tej świątyni. Ks. kan. Wojciech Stefaniak – proboszcz w słowie powitalnym mówił, że świątynia w której się gromadzimy to owoc ludzkiego trudu i Bożego błogosławieństwa. (…) Dzisiaj chcemy oddać Bogu ten budynek na własność w akcie uroczystego poświęcenia. Proszę o poświęcenie tego kościoła, aby był dla nas ludzi domem bożym i bramą niebios.

Na początku główny celebrans dokonał pobłogosławienia wody i poświęcenia ołtarza, ścian świątyni, sprzętów znajdujących się w kościele, wiernych, jak również poświęcił tablicę upamiętniającą uroczystość oraz kaplice różańcowe.

W homilii bp Janusz wspomniał o historii powstania parafii, budowie kościoła, a także o odpowiedzialności parafian. Odniósł się do fragmentu Ewangelii św. Mateusza, który był proklamowany podczas Eucharystii, na zakończenie powiedział: Chciałem wam podziękować drodzy parafianie, którzy trudziliście się aby tę świątynię wybudować, wyposażyć, otoczyć troską. Chciałbym podziękować ks. kan. Wojciechowi – aktualnemu proboszczowi, że z wielkim wyczuciem estetycznym starał się i stara doposażać świątynię. Chciałem pogratulować, że doprowadził do końca proces budowy, który kończy się momentem konsekracji kiedy świątynia zostanie poświęcona tylko Bogu. Drodzy parafianie często zaglądajcie do waszego parafialnego kościoła. Klękając przed Chrystusem, który jest Skałą, na której budujemy nasze życie, aby On nas umocnił, abyśmy i my stawali się skałą wypełniona łaską Bożą w naszym codziennym życiu.

Po homilii ks. Artur Szurawski – kanclerz kurii odczytał dokument, o poświęceniu świątyni oraz ołtarza. Podpisy na nim złożyli między innymi biskup Janusz Stepnowski, biskupi, proboszcz parafii ks. kan. Wojciech Stefaniak oraz zaproszeni kapłani, przedstawiciele władz i wierni. Dokument sporządzono w trzech egzemplarzach. Jeden z nich oraz relikwię świętych męczenników: św. Marii Goretti – dziewicy i męczennicy, św. Prospera – męczennika z czasów rzymskich, a także monetę bitą w bieżącym roku, zamknięto w specjalnej tulei i włożono pod mensę ołtarza.

Następnie, po odmówieniu Litanii do wszystkich świętych, biskup Janusz dokonał namaszczenia Świętym Krzyżmem ołtarza. Cztery oznaczone miejsca na ścianach świątyni namaścili: bp Tadeusz Bronakowski i bp Stanisław Stefanek. Po rytuale namaszczenia nastąpiło okadzenie ołtarza, ścian i wiernych, przykryto ołtarz obrusem, zapalono świece na ołtarzu oraz w czterech miejscach namaszczenia i rozpoczęła się liturgia eucharystyczna.

Na zakończenie podziękowanie wypowiedzieli w imieniu parafian: Maria Najda i ks. kan. Wojciech Stefaniak. Po udzielonym błogosławieństwie, wierni mogli ucałować ołtarz i uzyskać odpust zupełny.

Parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata została erygowana 1.07.2004 r. przez bpa Stanisława Stefanka. Powstała z terytorium parafii pw. św. Anny w Kolnie. Kościół murowany, pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata wybudowany został w latach 1999-2004 staraniem ks. Jana L. Grajewskiego. Budowę świątyni rozpoczęto 22.08.1999 r., kamień węgielny murowany został przez bpa Tadeusza Zawistowskiego 24.09.2000 r. Codzienną liturgię w murach budującej się świątyni rozpoczęto 3.07.2004 r. wraz z objęciem urzędu proboszcza przez ks. Wojciecha Stefaniaka. W latach 2004 – 2018 jego staraniem, dzięki życzliwości parafian, instytucji, różnych darczyńców, zakończono prace w świątyni i wokół niej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
xrsz