wtorek, 05 czerwiec 2018 13:01

O trudach księżowskiej emerytury – rekolekcje kapłańskie w Domu Księży Emerytów

Jak pogodzić się z niechcianą nieraz emeryturą? Jak łączyć kapłaństwo z czasem późnej, naznaczonej chorobą starości? Odpowiedzi na te i inne pytania padły przy okazji rekolekcji kapłańskich odbywających się w Domu Księży Emerytów w Łomży.

Prowadzący rekolekcje biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała jako hasło przewodnie dzisiejszej konferencji obrał słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana: „Gdy byłeś młodszy opasywałeś się sam i chodziłeś gdzie chciałeś ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz”.

Kiedy byliście młodsi chodziliście swoimi drogami. Mieliście przewodnictwo, władzę, decydowaliście o wszystkim co dzieje się na parafii: jak ma wyglądać duszpasterstwo, kiedy Msza, kiedy nabożeństwo. Decydowaliście o wielu rzeczach. Trwało to przez wiele lat życia kapłańskiego, ale przyszedł taki moment, że inny was przepasał i poprowadził dokąd nie chcieliście – mówił podczas konferencji bp Rudolf Pierskała.

Kaznodzieja nawiązywał tym samym do wpisanego w kapłaństwo posłuszeństwa zwierzchnikom, a także trudu znaczącego wiek dojrzały. Pogodzenie służby ze starością nie jest rzeczą łatwą, choć może być sposobnością do ofiary, choćby w intencji wiernych.

BB