czwartek, 10 maj 2018 14:47

Uroczystości katyńskie w Zambrowie

W niedzielę 22 kwietnia w Zambrowie odbyły się uroczystości poświęcone 78. rocznicy zbrodni katyńskiej. O godz. 12.00 w koście pw. św. Józefa Rzemieślnika odprawiono Mszę Świętą w intencji zamordowanych polskich jeńców wojennych.

– W czwartek 19 kwietnia tego roku byłem w Kaplicy Katyńskiej w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie(...). Odwiedziłem mauzoleum upamiętniające męczeństwo 21857 obywateli Rzeczypospolitej – jeńców wojennych i więźniów zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego(...). Mija 78. rocznica zamordowania 21857 obywateli Rzeczypospolitej. Dlaczego zostali skazani na śmierć? Dlatego, że byli Polakami, obywatelami Ojczyzny niepodległej, zmartwychwstałej po latach niewoli. To była ich wina. Bo przecież Polska miała zejść ze sceny życia, miała zniknąć z mapy Europy. Ofiary tamtej zbrodni to kwiat polskiej inteligencji. Wszyscy ginęli podobnie... Najpierw krępowano z tyłu ręce sznurem lub drutem kolczastym, a potem podstępnie w tył głowy, na którą narzucano wysoki płaszcz, z bliskiej odległości kierowano jeden śmiercionośny pocisk. Tych pocisków wystrzelono około 22 tysiące. Doły z ciałami zamordowanych oficerów zasypano, a potem zasadzono na nich las. Prawdę o tym ludobójstwie próbowano zachować w największej tajemnicy. Nikt nigdy miał się o niej nie dowiedzieć – mówił podczas homilii ks. kan. Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Po Mszy Świętej poczty sztandarowe, władze samorządowe miasta, powiatu i gmin, harcerze, rodziny katyńskie, delegacje przedszkoli, szkół, stowarzyszeń, policji, straży, kombatantów i sybiraków przemaszerowały na cmentarz komunalny przy ul. Ks. H. Kulbata. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrali m.in. burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski, poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski, Witomiła Wołk-Jezierska, córka kpt. artylerii Wincentego Wołka – zamordowanego w Katyniu oficera Kadry Artylerii Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i wykładowcy w Mazowieckiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii im. Gen. Józefa Bema, której siedziba mieściła się w Zambrowie.

Centralnym punktem uroczystości było symboliczne odsłonięcie pomnika poświęconego pomordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze – Miednoje oficerów 71 Pułku Piechoty, Wołyńskiej i Mazowieckiej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii. Po poświęceniu pomnika, Apelu Poległych i salwie honorowej w wykonaniu funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, pod obeliskiem złożono wieńce i kwiaty.

Wartę honorową przy pomniku pełnili funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 71 Pułku Piechoty oraz harcerze. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Krzysztofa Witkowskiego.

Marcin Szczepański