piątek, 04 maj 2018 11:56

Konsekracja ołtarza i kościoła w Jabłoni Kościelnej [FOTO]

3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbył się w Jabłoni Kościelnej jubileusz 525-lecia powstania parafii oraz 150-lecia wybudowania kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W lipcu 1493 roku biskup łucki Jan II Andruszewicz utworzyła parafię w Jabłoni Kościelnej, chociaż wiadomo, że już w roku 1480 był na tym miejscu kościół i sprawowano w nim nabożeństwa. W chwili powstania parafii wieś nosiła nazwę Jabłoń Wronia, z czasem nazwano ją Jabłoń Wielka, a od około roku 1818 używa się nazwy Jabłoń Kościelna.

11 lipca 1866 roku spłonął drewniany kościół pochodzący z 1732 roku. Mieszkańcy stanęli wobec konieczności wybudowania nowej świątyni. Mimo niesprzyjającej sytuacji politycznej, udało się w bardzo krótkim czasie zdobyć pozwolenia na budowę nowego obiektu. 28 października 1867 roku poświęcono murowany kościół, w którym zaczęto sprawować nabożeństwa.

Okres I i II wojny światowej oszczędził świątynię od zniszczeń. W latach 1970-91 trwały prace remontowe wokół świątyni i w jej wnętrzu.

Do jubileuszu 525-lecia powstania parafii oraz 150-lecia wybudowania kościoła, wspólnota parafialna przygotowywała się przez kilka lat. Przeprowadzono kapitalny remont kościoła, zamontowano ogrzewanie promiennikowe, wstawiono nowe witraże, dokonano renowacji polichromii kościoła, ołtarza głównego, ołtarzy bocznych oraz ułożono nową posadzkę granitową. Został także zbudowany nowy ołtarz posoborowy i lektorium wykonane z marmuru. Zamontowano także nagłośnienie. Kościół i wieża został pokryty miedzianą blachą, odnowiono elewację zewnętrzną, a także położono nowy chodnik wokół świątyni.

Parafia przygotowywała się także do jubileuszu przez nabożeństwa i misje parafialne.

Wczoraj, 3 maja, biskup łomżyński Janusz Stepnowski, przewodniczył głównym uroczystościom jubileuszowym. Podczas Mszy Świętej o godz. 12:00, wobec licznie zgromadzonych kapłanów, zaproszonych gości, i wypełnionym przez wiernych po brzegi kościele, dokonał konsekracji (poświęcenia) kościoła i ołtarza. Najpierw ordynariusz diecezji pokropił wodą święconą ściany kościoła. Następnie ks. Jacek Kotowski odczytał specjalny dokument poświadczający akt konsekracji. Po podpisaniu dokumentu przez zgromadzonych kapłanów i przedstawicieli parafii, po zamknięciu go w specjalnej tulei, dokument został zamurowany pod ołtarzem świątyni wraz z relikwiami św. Prospera i medalem wybitym z okazji 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa biskup namaścił olejem ołtarz i ściany świątyni, a następnie ustawiono na ołtarzu kadzidło. Obrzęd konsekracji zakończył się przystrojeniem ołtarza i zapaleniem świec i światła w kościele.

W homilii biskup Janusz Stepnowski wspominał niełatwy okres budowania obecnej świątyni: „Na to historyczne wydarzenie ta parafia czeka już od roku 1868 kiedy na tym miejscu powstała ta murowana świątynia. Wtedy ówczesny proboszcz ks. Kruszewski wraz z wiernymi postanowił zbudować nie drewnianą ale murowaną świątynię. Były to czasy trudne, czasy tuż po powstaniu styczniowym, kiedy to za powstanie szklanki wody powstańcom skazywano na pobyt na Syberii niewinnych ludzi. Wielu z waszych przodków było po powstaniu styczniowym zesłanych. I w tym trudnym czasie przyszedł ten następny kłopot kiedy to ta świątynia spłonęła. I wtedy podjęto decyzję, gwarantując sobie pozwolenie władz carskich, bo one pozwoliły na formę tej świątyni z myślą, że tu kiedyś powstanie przed prezbiterium ikonostas i ta świątynia będzie w przyszłości świątynią prawosławną. Historia jednak poszła w innym kierunku. Ludzie mimo biedy, mimo trudności ekonomicznych, wasi przodkowie, podjęli trud budowy nowej świątyni z cegły i kamienia. Budowa z cegły i kamienia to budowa też jedności międzyludzkiej. I zapewne tak było, kiedy wasi przodkowie oszczędzając każdy rubel starali się pomagać w budowie tej świątyni, razem ją wznosili, przez swój trud, przez pracę fizyczną. I ten trud w dzisiejszym dniu jest w pewnym sensie ukoronowany, mimo że ta świątynia już od lat jest świątynią parafialną, odbywa się liturgia, ale dziś jakby oficjalnie zostanie zamknięty ten trud , bo są spełnione wszystkie warunki: jest właściwy ołtarz, są też świece w miejscach, które będą przypominały o dzisiejszej konsekracji”.

Dalej celebrans dziękował za budowanie nie tylko świątyni z kamienia, ale przede wszystkim świątyni złożonej z ludzkich serc: „(…) Dzięki pracy proboszczów, a szczególnie aktualnego proboszcza, który razem z wami podjął się trudu upiększania świątyni i troski o taki wygląd estetyczny, dzisiaj możemy być w tej pięknej świątyni. I za to wam wszystkim i waszemu proboszczowi chciałbym podziękować. Chcę również podziękować wam za zaangażowanie w budowę tego kościoła nie z cegieł, ale tego kościoła, który jest złożony z serc ludzkich, z konkretnych ludzi, którzy tu przychodzą, którzy mają problemy, którzy też dzielą się radością , która ich spotyka na drodze życia”.

Po Eucharystii uczniowie ze szkoły podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej przedstawili program artystyczny z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oddano do użytku i poświęcono nowe pomieszczenia w szkole podstawowej. Przez całe popołudnie trwał piknik rodzinny, w czasie którego wystąpił zespół Siewcy Lednicy, a także rozegrano mecz o puchar dyrektora szkoły w Jabłoni Kościelnej.

Marcin Szczepański

Obejrzyj fotorelację z wydarzenia!