wtorek, 24 kwiecień 2018 17:12

Łomża [WSD]: Po co wartości w życiu?

Po co wartości w wychowaniu? To myśl przewodnia konferencji edukacyjnej zorganizowanej przez Wyższe Seminarium Duchowne im. Papieża Jana Pawła II w Łomży we współpracy z Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji (ŁCRE).

Spotkanie odbyło się 12 kwietnia br. w siedzibie ŁCRE przy ul. Polnej 16. Gości powitał dyrektor Centrum Maciej Listowski. Swoje prelekcje wygłosili między innymi ks. dr hab. Przemysław Artemiuk oraz ks. dr Zbigniew Skuza, który poruszył temat wartości chrześcijańskich w kulturze na przełomie minionych epok. Jego wystąpienie poprzedził wykład Ewy Frołow, która na co dzień jest pedagogiem, trenerem i doradcą metodycznym. – Nie zazdroszczę młodym ludziom, którym przyszło żyć w dzisiejszym świecie – wspomniała w rozmowie z Radiem Nadzieja Ewa Frołow, koncentrując swoją wypowiedź wokół deficytu autorytetów. Brak postaw godnych naśladowania jest jej zdaniem głównym czynnikiem pogrążającym młodzież w chaosie moralnym. – Proszę zwrócić uwagę, że nastolatkowie są nieustannie wystawiani na różne próby. Uzależnienia, depresja, subkultury. Młody człowiek potrzebuje mocnego kręgosłupa, żeby się nie zgiąć. Chcę przy tym podkreślić, że poziom wrażliwości młodzieży jest zawsze taki sam, bez względu na epokę, w której przychodzi żyć. Mamy więc ten sam punkt wyjścia – ludzi pragnących mieć cel, realizować się i kochać. Pozostaje tylko kwestia, na jaki grunt padnie młode ziarno. W jakim otoczeniu młody człowiek będzie przebywał. Każdy ma pragnienie poszukiwania. Pragnienie, które należy odpowiednio ukierunkować – podkreśla Ewa Frołow.

Zaproszenie do wygłoszenia prelekcji przyjęła również Anna Sobocińska – psycholog, pedagog specjalny i terapeuta integracji sensorycznej, na co dzień pracująca między innymi z niepełnosprawnymi dziećmi. Anna Sobocińska zwraca uwagę, że paradoksalnie, im bardziej dziecko przekracza pewne granice, tym bardziej się ich domaga. – Przypomina mi się pewien artykuł zatytułowany „Zabroń mi wreszcie”. Jest w nim rozmowa ze znanym psychoterapeutą, Andrzejem Wiśniewskim. Pytany o to, co powiedziałby na temat rodziny, w której dziecko samo sobie wytycza godzina posiłków, nauki i zabawy, użył jednego określenia „dramat”. Zaznaczył przy tym, że dziecko takim właśnie niesfornym zachowaniem woła do rodziców i opiekunów o to, aby wytyczyć mu granice. Każdy pragnie żyć w pewnym uporządkowaniu, stabilizacji i bezpieczeństwie – podsumowuje Anna Sobocińska.

Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym. Warto dodać, że każdego roku w Polsce obchodzony jest Tydzień Wychowania. Ubiegłoroczny odbywał się w dniach od 10 do 16 września. Wówczas biskupi polscy podkreślali w napisanym specjalnie na tę okazję liście pasterskim, że człowiek „powinien być postrzegany nie jako przedmiot formowania, ale jako uczestnik dialogu, który kształtuje obie strony – wychowawcę i wychowanka”.

PD