środa, 11 kwiecień 2018 15:39

Rekolekcje REO u o. Pio w Grajewie

Rok 2018 to dla naszej grajewskiej wspólnoty pw. św. Ojca Pio szczególny czas, bowiem parafia przeżywa piętnastolecie istnienia. Obecny rok to również setna rocznica otrzymania stygmatów i pięćdziesiąta rocznica przejścia do Domu Ojca naszego umiłowanego Patrona. Hasło jakie towarzyszy tym duchowym przeżyciom brzmi: „Do nieba z Ojcem Pio”. A druga okoliczność to duchowy owoc Roku Fatimskiego. Na pamiątkę setnej rocznicy objawień Matki Bożej z Fatimy jako Wspólnota będziemy przeżywali parafialny odpust ku czci Matki Bożej Fatimskiej w dniu 13 maja.

Postanowiliśmy więc w duchowy sposób przygotować nasze serca do tych wydarzeń. Sposobną okazją były Wielkopostne Rekolekcje Parafialne, ale w szczególny sposób Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym. Trwały one od 6 lutego do 17 marca przy zaangażowaniu trzech grajewskich wspólnot: Emaus, Paweł Apostoł i Rafael. Prowadzącymi byli ks. Dawid Kulesza i Bożena Matysiewicz, z błogosławieństwem miejscowego proboszcza i duchową opieką św. Ojca Pio. Przez sześć tygodni grupa prawie czterdziestu osób spotykała się w każdy czwartek w parafialnej kaplicy. W trakcie rekolekcji uczestnicy dzięki katechezom ks. Dawida, spotkaniom w grupkach dzielenia, modlitwie Słowem Bożym odkrywali nieznane im dotychczas oblicze Boga. Szukali również odpowiedzi na pytanie: Jakie miejsce w ich życiu zajmuje Jezus? Oprócz spotkań uczestnicy brali udział w dwóch dedykowanym im Mszach świętych.

W dniu 4 marca Mszy świętej z modlitwą o uzdrowienie przewodniczył ks. Prałat dr Wojciech Nowacki, koordynator Odnowy w Duchu Świętym w Diecezji Łomżyńskiej. Natomiast 11 marca podczas Mszy świętej z przyjęciem Jezusa jako Pana i Zbawiciela gościliśmy ks. Michała Turbaczewskiego, wieloletniego opiekuna wspólnoty Rafael. W sobotę 17 marca uroczyście zakończyliśmy czas rekolekcji katechezą, modlitwą indywidualną o wylanie darów Ducha Świętego, Eucharystią i wspólnym posiłkiem, czyli agapą.

Zakończenie rekolekcji to również czas świadectw uczestników, którzy mówili miedzy innymi: ,,Na co dzień trudno jest znaleźć czas na modlitwę, nie mówiąc o czytaniu Pisma Świętego, a podczas tych rekolekcji stało się to codziennością”, „Podczas tych rekolekcji poznałam Jezusa - brata i przyjaciela i chcę już zawsze z nim być”, „Po takich rekolekcjach nic już nie będzie takie jak dawniej i z tego bardzo się cieszę”. Wielu osobom trudno było od razu dzielić się tym, co przeżywali. Były to bardzo piękne i osobiste rekolekcje, wspaniały i wyjątkowy czas również dla animatorów i wszystkich zaangażowanych w ich prowadzenie. Na kolejne zapraszamy za rok.

DG