poniedziałek, 18 grudzień 2017 08:46

6 rocznica konsekracji biskupa Janusza Stepnowskiego

11 listopada to ważna data w dziejach naszej Ojczyzny, stała się ona też, w szczególny sposób ważna dla Diecezji Łomżyńskiej, gdyż 11 listopada 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI, mianował ks. prałata Janusza Stepnowskiego, pracownika watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, Biskupem Ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej. 18 grudnia, w katedrze łomżyńskiej, odbyła się konsekracja biskupa nominata. Dziś obchodzimy rocznicę tego wydarzenia.

Sakrę Biskup-Nominat przyjął z rąk kard. Marca Ouelleta, prefekta Kongregacji ds. Biskupów, w Katedrze Łomżyńskiej 18 grudnia 2011 r. Za dewizę biskupią Ksiądz Biskup Janusz przyjął słowa „Gratia et pax” („Łaska i pokój”), które nawiązuje do słów św. Pawła Apostoła: „Łaska wam i pokój od Boga Ojca naszego, i od Pana Jezusa Chrystusa!” (1 Kor, 1,3). Są to słowa, które Apostoł kieruje do Kościoła, do którego został posłany przez Boga, a który jest mu dobrze znany.

Biskup Janusz Stepnowski urodził się 11 lipca 1958 roku w Ostrołęce, w par. Nawiedzenia NMP – Fara. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży w latach 1979 – 1985. Na początku studiów seminaryjnych został powołany – w ramach represji rządu komunistycznego wobec Kościoła – do służby wojskowej na sześć miesięcy. Mimo tej przeszkody studia ukończył w przewidzianym czasie i otrzymał świecenia kapłańskie z rąk Księdza Biskupa Juliusza Paetza 1 czerwca 1985 r. Po święceniach Biskup Łomżyński skierował księdza neoprezbitera na studia specjalistyczne na Uniwersytecie w Pamplonie w Hiszpanii (Wydział Prawa Kanonicznego), które ks. Janusz Stepnowski ukończył w 1989 r., zdobywając tytuł doktora Prawa Kanonicznego. Od 1 listopada 1989 r. ks. Stepnowski podjął pracę w Watykanie, gdzie zastała go nominacja na Biskupa Łomżyńskiego. Przez dwadzieścia dwa lata posługi w Watykanie, a wcześniej w trakcie hiszpańskich studiów ks. Janusz Stepnowski utrzymywał żywy kontakt z rodzimą diecezją i parafią w Ostrołęce.

Obecnie poza posługą w Diecezji Łomżyńskiej Biskup Janusz Stepnowski jest też Członkiem Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski oraz Delegatem KEP ds. Kontaktów z ComECE (Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej w Brukseli)

Życzymy Księdzu Biskupowi obfitości łask i darów Ducha Świętego, by księdza pasterski głos zawsze był wysłuchany, zrozumiany i przyjęty. Szczęść Boże!