czwartek, 07 grudzień 2017 13:56

Abp Grzegorz Ryś zachęca do ewangelizacji [AUDIO]

Napisał
Aula Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży okazała się za mała, aby pomieścić chętnych, którzy pojawili się w sobotni poranek, by wziąć udział w spotkaniu otwartym z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem. Metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski został zaproszony, w ramach rozpoczętej w tym roku Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji, do podzielenia się z uczestnikami spotkania wiedzą nt. Nowej Ewangelizacji w doktrynie Kościoła i sposobami ewangelizacji ochrzczonych w środowiskach tradycyjnych.

Arcybiskup przypomniał, iż słowo „ewangelizacja”, czy „nowa ewangelizacja”, jest terminem posoborowym, używanym stosunkowo niedługo. Swoje źródło termin ten ma w Adhortacji Apostolskiej o ewangelizacji w świecie współczesnym Pawła VI „Evangelii Nuntiandi”. Zalecił lekturę tego tekstu wszystkim, którzy chcą podejmować dzieło ewangelizacji.

Jak zaznacza abp Ryś, Nowa ewangelizacja to jest ten obszar, skierowany do ludzi, którzy porzucili praktyki chrześcijańskiej. Gdzie to porzucenie praktyk chrześcijańskich się zdarza? Najczęściej tam, gdzie Kościoły mają starą metrykę, czyli np. taka Polska. Dumnie podnosimy nos i zadzieramy głowę i mówimy „1050 lat od chrztu”. A nasi bracia Niemcy mogą zadrzeć nos i powiedzieć – „a my to mamy 1500 lat”, a Francuzi mogą powiedzieć – „jesteśmy najstarszą córką Kościoła”. To są obszary o starej metryce, gdzie wydawałoby się, że chrześcijaństwo jest bardzo zakorzenione. No i warto się zapytać jak na tych terenach, o dawnej metryce, wyglądają praktyki chrześcijańskie? Odpowiedź będzie dość dramatyczna, w takiej Polsce średnia to jest 40%, a to znaczy, że 4 na 10 katolików jest w niedzielę na Eucharystii – mówił abp Ryś.

Zaznaczył też, że ta diagnoza nie sprowadza się do samych liczb, ale pytania „dlaczego ich nie ma?”.

Dlaczego ludzie przestają praktykować? Bo znajdują sobie innych bogów. – mówił abp Grzegorz. Niewiara w Piśmie Świętym nie polega na ateizmie, polega na bałwochwalstwie. Wiesz, że jest Bóg, ale masz kogoś innego za swojego boga. To bałwochwalstwo powoduje, że przestajemy praktykować.

A kolejne pytanie, które wypływa z pierwszego to „czy nas to obchodzi czy nie?”.

Na ile ci, którzy przychodzą do Kościoła, przeżywając liturgię, czują się posłani do tych, których nie ma? – stawiał pytanie abp Ryś.


Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP dokonał, w pierwszej części konferencji, pewnej diagnozy dzisiejszego Kościoła i postawy zarówno wiernych, jak i duchowieństwa. Odniósł się też do zakończonego niedawno Kongresu Nowej Ewangelizacji, poświęconego przygotowaniu do sakramentu bierzmowania. Natomiast w drugiej części starał się dać pewną receptę co zrobić, by choćby przygotowanie do bierzmowania nie było pożegnaniem z Kościołem.

Zapraszamy do wysłuchania całości wygłoszonej konferencji (wZasiegu.pl)
Czytany 613 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png