poniedziałek, 11 wrzesień 2017 10:36

"Niech Wam nigdy nie zabraknie chleba!" Dożynki Diecezjalne 2017

Bp Janusz Stepnowski podziękował rolnikom za tegoroczne zbiory, za ich codzienny trud i za chleb, który dzięki ich pracy mamy na naszych stołach. Doroczne dożynki diecezjalne w tym roku zorganizowała parafia pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie.

Tradycyjnie na dożynki diecezjalne zjechały delegacje parafii nawet z najdalszych zakątków diecezji. Każda z delegacji przywiozła ze sobą tradycyjnie wieniec dożynkowy, a także kosze z darami. To jest praca, która wiąże człowieka i z ziemią ale i z domem. Przez dzisiejsze dożynki dziękujemy rolnikom, że są wierni ziemi, że są blisko Kościoła i starają się swoje dzieci wychować w duchu chrześcijańskim. Dziękujemy też młodym ludziom, którzy po swoich rodzicach podejmują ten trud bycia rolnikiem – mówi biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

W gronie gości, którzy przybyli do Kolna na dożynki diecezjalne był między innymi minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Minister, zwracając się do zebranych wskazał na trud pracy rolniczej i konieczność czynienia jej przede wszystkim pracą bezpieczną, dającą stabilność i możliwości rozwoju. Temu mają służyć: poprawa opłacalności produkcji rolnej, niezachwiana pozycja rolnika w łańcuchu żywieniowym, poprawa warunków życia na wsi, ale też tworzenie pozarolniczych miejsc pracy czy przyjaznej administracji.

W trakcie dożynek rozstrzygnięto konkurs na wieńce dożynkowe. W kategorii wieńców tradycyjnych pierwsze miejsce zajęła parafia pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem, drugie miejsce komisja przyznała parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie za wieniec wykonany przez mieszkańców miejscowości Czerwone, natomiast trzecie parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Wiźnie.

W kategorii wieńców nowoczesnych pierwsze miejsce zajęła parafia pod wezwaniem św. Izydora w Drążdżewie, drugie miejsce parafia katedralna z Łomży, zaś trzecie parafia pod wezwaniem św. Stanisława Kostki z Zalasu.

mk
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia