czwartek, 24 sierpień 2017 13:06

Dziś 37. rocznica święceń bpa Stanisława Stefanka TChr

24 sierpnia 1980 r. biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej Kazimierz Majdański konsekrował na biskupa ks. Stanisława Stefanka, który swoim zawołaniem biskupim uczynił słowa „In omnibus Christus” (We wszystkim Chrystus). Dziś przypada 37. rocznica tego wydarzenia.

Biskup Stanisław urodził się 7 maja 1936 w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. 4 lipca 1980 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Konsekracji w dniu 24 sierpnia 1980 w katedrze szczecińskiej dokonał biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiego Kazimierz Majdański. Biskup Stanisław zawołaniem biskupim uczynił słowa „In omnibus Christus” (We wszystkim Chrystus).

W latach 1993-2008 biskup Stefanek był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie.

Dnia 26 października 1996 został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej, którą w kanoniczne posiadanie objął 28 października 1996 r. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył 17 listopada 1996.

Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 11 listopada 2011 zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę.

Nadal służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Jest członkiem Rady Papieskiej ds. Rodziny oraz członkiem Rady KEP ds. Rodzin.

W Radiu Nadzieja w każdy piątek możemy wysłuchać komentarza biskupa do bieżących wydarzeń w audycji “Piątkowe Spotkanie z ks. biskupem Stanisławem Stefankiem”. A w każdą niedzielę biskup Stanisław dzieli się swoim komentarzem do Ewangelii w audycji “Niedzielna Katecheza ks. biskupa Stanisława Stefanka”.

Z racji zacnego jubileuszu, trzydziestej siódmej rocznicy święceń biskupich, Dostojnemu Jubilatowi składamy najlepsze życzenia obfitości błogosławieństwa Bożego, opieki patrona w krzewieniu najwyższych wartości duchowych dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny.

Szczęść Boże!