niedziela, 11 czerwiec 2017 16:37

Abp Tadeusz Wojda naszym nowym metropolitą

Foto. Janusz Blank/Teresa Margańska/ Archidiecezja Białostocka Foto. Janusz Blank/Teresa Margańska/ Archidiecezja Białostocka
Idź ze spokojem, tam ludzie są dobrzy, przyjmą cię z radością – tymi słowami Ojciec Święty Franciszek zwrócił się do ks. Tadeusza Wojdy tuż przed jego przyjazdem do Polski. Archidiecezja Białostocka ma nowego pasterza. Ksiądz dr Tadeusz Wojda SAC przyjął dziś (10.06) w Katedrze Białostockiej święcenia biskupie. Odbył się także ingres do archikatedry nowego arcybiskupa. Uroczystości przewodniczył kardynał Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Współkonsekratorami byli: arcybiskup senior Edward Ozorowski z archidiecezji białostockiej, którego następcą jest abp Wojda oraz arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser. W uroczystości uczestniczyło prawie 300 kapłanów. O oprawę liturgiczną zadbali alumni tamtejszego Seminarium Duchownego, a o stronę muzyczną orkiestra oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przed świątynią został ustawiony ekran, dzięki czemu wierni, którzy nie zmieścili się wewnątrz katedry, mogli śledzić to, co dzieje się na ołtarzu.

Uroczystość rozpoczęła się od procesji kapłanów z domu arcybiskupów białostockich do siedemnastowiecznej Bazyliki archikatedralnej przy ulicy Kościelnej. Punktualnie o godzinie 11:00 księża, biskupi i arcybiskupi przekroczyli drzwi świątyni. Po trzynastominutowym wejściu i zajęciu miejsc przez duchownych, rozpoczął się obrzęd święceń nowego arcybiskupa.

Na koniec uroczystości odśpiewano hymn „Ciebie Boga Wysławiamy”. W trakcie pieśni nowo wyświęcony arcybiskup Tadeusz Wojda przeszedł środkiem świątyni i udzielił wiernym swojego pierwszego pasterskiego błogosławieństwa. Następnie odbyło się uroczyste podpisanie dokumentów, które świadczą o tym, że archidiecezja białostocka ma nowego pasterza.

Po zakończeniu liturgii przyszedł także czas na listy gratulacyjne. Jako pierwsze zostały odczytane słowa skierowane od prezydenta RP Andrzeja Dudy. List odczytał ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydencki. Słowa w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przekazał nowemu arcybiskupowi, biskup Artur Niziński, sekretarz KEP. Do swojego następcy zwrócił się także arcybiskup senior Edward Ozorowski. Drogi bracie w biskupstwie Tadeuszu, Kościół białostocki długo czekał na twoje przybycie. Przyszedłeś tu nieprzewidywalnie, chyba tylko Bogu w sposób wiadomy. Przyszedłeś trochę tak, jak arcybiskup krakowski na Stolice Piotrową – mówił, że z dalekiego kraju. Wtedy tłum przed bazyliką nagrodził go obfitymi oklaskami, ale tenże św. Jan Paweł II dodał, Będę mówił waszym językiem. Jeśli się pomylę, to mnie poprawcie – mówił arcybiskup senior do swojego następcy. Nie zabrakło także m.in. ciepłych słów od ks. Józefa Lasaka czy arcybiskupa Jakuba, prawosławnego biskupa diecezji białostocko-gdańskiej.

Na koniec przemówił słowami wdzięczności nowy metropolita białostocki. Te skierował zarówno po polsku, jak  i włosku, do wszystkich przybyłych arcybiskupów, biskupów i księży a także najbliższych i rodziny oraz wszystkich wiernych, którzy zgromadzili się w sobotnie przedpołudnie w białostockiej świątyni.

Arcybiskup dr Tadeusz Wojda pochodzi z Kielecczyzny. Urodził się w Kowali 29 stycznia 1957 roku. 8 maja 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie. Na początku swojej duchownej drogi, pracował jako wikariusz w Warszawie, później został współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach. Następnie obył studia w Rzymie, gdzie zdobył doktorat z misjologii. Potem został skierowany do pracy w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 2007 roku pełnił funkcję kierownika i podsekretarza wspomnianej kongregacji. Do 2012 roku ks. Wojda pełnił także funkcję sekretarza Generalnego ds. Misji przy zarządzie Generalnym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. 12 kwietnia bieżącego roku Papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia

pz/Foto. Janusz Blank/Teresa Margańska/ Archidiecezja Białostocka