sobota, 03 czerwiec 2017 22:19

"Każdy może stać się jak dziecko" - dwie rocznice świętowano w Łomży

Jeżeli wszyscy w podobny sposób przyjmiemy przesłanie Matki Bożej z Fatimy, tak jak te małe dzieci, to każdy z nas może stać się świętym – mówił ks. Robert Bączek podczas prelekcji na temat znaczenia objawień fatimskich, podczas uroczystości związanych z 100. rocznicą objawień w Fatimie oraz 26. rocznicą pielgrzymki św. Jana Pawła II do Łomży. Te odbyły się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w Katedrze Łomżyńskiej.

Uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Tam na początku odbyło się powitani pielgrzymów, później odbyła się prelekcja ks. Roberta Bączka na temat znaczenia objawień fatimskich. Ksiądz Robert na początku prelekcji powiedział, że spośród wszystkich objawień prywatnych zatwierdzonych przez Kościół, objawienie Matki Bożej w Fatimie jest najbardziej wyjątkowe. Jan Paweł II powiedział kiedyś wprost – Fatima jest najważniejszym objawieniem od czasów apostolskich. Zaznaczył, że wszystkie objawienia mają jeden wspólny mianownik. Po pierwsze ostrzegają przed apokalipsą z powodu grzechu i niewierności ludzi, a po drugie wzywa do nawrócenia. Pod tym względem, Fatima jest całkowicie zgodna z ogólną treścią objawień prywatnych. Kapłan tłumaczył, że nie chodzi tylko o to, aby dzisiaj czcić setną rocznicę objawienia Matki Bożej, ale żeby wziąć z tych objawień konkretną naukę. Wydaje się, że skoro dzieci fatimskie najdoskonalej odpowiedziały na przesłanie Matki Bożej, to co my powinniśmy robić, to starać się naśladować te dzieci. Nic więcej.

Po prelekcji ks. Roberta Bączka odbyło się nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca ze sprawowaniem sakramentu pokuty. W trakcie nabożeństwa odbyła się konferencja ks. Roberta Skuzy poświęcona roli Matki Bożej. Po konferencji odbyła się Procesja Fatimska ulicami miasta do Katedry Łomżyńskiej.

W Katedrze, odbyła msza św. dziękczynna koncelebrowana w Katedrze pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego, Janusza Stepnowskiego. Po mszy przy katedrze miała miejsce wspólna agapa.

Matka Boża podczas objawień w 1917 roku przekazała trojgu pastuszkom trzy tajemnice, zwane tajemnicami fatimskimi. Dwie z trzech wizji zostały zapisane i upublicznione w 1941 roku na polecenie biskupa Fatimy. Trzecią z wizji (zapisaną w 1944) upubliczniono w 2000 roku. W okresie od 13 maja do 13 października 1917 roku dzieci z Fatimy miały być świadkami objawień Matki Bożej Fatimskiej, podczas których miały im zostać przekazane trzy tajemnice fatimskie.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wydarzenia

Bartosz Święciński (wZasięgu.pl)