sobota, 13 maj 2017 17:25

Służcie wiernie Chrystusowi niosąc Słowo Boże, miłosierdzie i miłość, i przesłanie pokoju – święcenia diakonatu [FOTO]

W sobotę 13 maja 6 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przyjęło z rąk biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego świecenia diakonatu. W uroczystości wziął udział biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski oraz biskup senior Stanisław Stefanek. Nie zabrakło również rodziców, krewnych, przyjaciół i kapłanów pracujących w parafiach, z których pochodzą alumni.

Przyjęcie święceń diakonatu, to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmują klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. Do tego wydarzenia przygotowywali się przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych oraz przez odbywane w parafiach praktyki duszpasterskie. Bezpośrednim przygotowaniem były natomiast rekolekcje, które odbyły się w Ostrożnem k. Zambrowa, a przewodniczył im ojciec duchowny ks. dr Robert Bączek.

Diakonat to pierwszy stopień sakramentu święceń kapłańskich. Przez te święcenia diakoni zostają włączeni w poczet duchowieństwa. Od tego dnia alumni roku V będą rozpoznawalni w zgromadzeniu liturgicznym, będą nosili albę i dalmatykę lub komżę oraz stułę przewieszoną przez lewe ramię.

W momencie święceń przez nałożenie rąk przez Księdza Biskupa diakoni otrzymali ważne zadania do wypełniania wobec Kościoła i wiernych. A w wypowiedzianych publicznie słowach przysięgi ślubowali wobec swojego biskupa m.in. celibat oraz posłuszeństwo swojemu biskupowi.

Biskup Janusz w swojej homilii zwrócił uwagę, iż posługa diakonatu pociąga za sobą pewne obowiązki. Przez święcenia diakonatu będzie spoczywał na nich obowiązek modlitwy Kościoła, modlitwy za Kościół, za potrzeby Kościoła. Regularnej modlitwy skierowanej do Pana. Tak jak lewici Starego Testamentu tak i Wy, drodzy za chwilę diakoni, będziecie też zanosić wasze modlitwy do Pana przez modlitwę brewiarzową. Będziecie modlić się za ten świat dzisiejszy, który w większych częściach w ogóle się nie modli – mówił biskup Janusz.

Pasterz diecezji wskazał, że drugim obowiązkiem diakona jest głoszenie Słowa Bożego. Wy jako diakoni macie głosić Słowo Bożemówił biskup Janusz. Wychodzić z tym Słowem Bożym do każdego. Do tego który go słucha i do tego który nie słucha. Nie zrażać się tym, że nas wyrzucają. Musimy wchodzić w dzisiejszym świecie ze Słowem Bożym przez okno, aby człowiek miał okazję poznać to zbawcze Słowo. Misja diakona to modlitwa, Słowo Boże, ale też udzielanie sakramentów.

Ordynariusz przypomniał, że dzień święceń diakonatu przypada w stulecie objawień fatimskich.

Wasz diakonat i wasze przyszłe kapłaństwo rozgrywa się pod Jej sztandarami – mówił biskup. Ona w Fatimie była tą, która niosła światu nadzieję pokoju. (…) jako diakoni, słudzy Chrystusa macie przez wasze słowo, przez waszą posługę nieść światu pokój i nadzieję. Diakon to znaczy sługa, sługa Chrystusa. Służcie zatem wiernie Chrystusowi niosąc Słowo Boże, niosąc miłosierdzie i miłość, ale niosąc to przesłanie pokoju. Amen – zakończył biskup.

Święcenia diakonatu przyjęli:

dk Mateusz Gąska z par. św. Stanisława BM w Paraciakach